Trwa ładowanie...
d9vere3
d9vere3

Unipetrol z grupy Orlenu ma kontrakt na transport ropy rurociągiem Janaf

Warszawa, 23.11.2016 (ISBnews) - Unipetrol - spółka z grupy kapitałowej PKN Orlen - podpisał kontrakt na transport ropy naftowej rurociągiem Janaf z chorwackim Jadranski Naftovod, podał Orlen.
Share
d9vere3

"Nowa trasa przesyłu surowca do czeskich rafinerii zwiększy możliwości transportu ropy GK Orlen, w tym może w przyszłości zostać wykorzystana do dystrybucji różnych gatunków ropy naftowej przez terminal na Adriatyku" - czytamy w komunikacie.

Umowa z Jadranski Naftovod została zawarta na okres trzech lat i przewiduje dostawy ropy naftowej zarówno dla rafinerii w Kralupach, jak i Litvinovie. Rurociąg Janaf ma swój początek w miejscowości Omiš, na chorwackiej wyspie Krk i biegnie przez Chorwację, Węgry i Słowację, gdzie łączy się z rurociągiem Przyjaźń oraz w kierunku wschodnim do Bośni i Hercegowiny oraz Serbii, podano również.

Janaf transportuje ropę naftową do rafinerii w Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii oraz na Węgry. Firma przechowuje również ropę naftową i produkty naftowe dla największych światowych koncernów naftowych.

d9vere3

Niezależnie od zawartej umowy z Jadranski Naftovod, negocjowane są również warunki transportu surowca węgierskim odcinkiem rurociągu, czytamy dalej.

Aktualnie Unipetrol do swoich rafinerii w Litvinowie i Kralupach transportuje surowiec systemami Przyjaźń oraz IKL. Łączne moce przerobowe obu czeskich rafinerii wynoszą około 8,7 mln ton ropy naftowej rocznie.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły w 2015 roku 88,34 mld zł. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)

d9vere3

Podziel się opinią

Share
d9vere3
d9vere3