Trwa ładowanie...

UOKiK: coraz gorsza jakość paliw na polskich stacjach

Pogarsza się jakość paliwa na stacjach
benzynowych - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W
2008 roku niespełniającą norm jakościowych benzynę oraz olej
napędowy sprzedawało 4,2 proc. stacji, o 2,5 proc. więcej niż w
rok wcześniej.

UOKiK: coraz gorsza jakość paliw na polskich stacjachŹródło: Jupiterimages
d4evg5s
d4evg5s

W piątek UOKiK poinformował w komunikacie, że Inspekcja Handlowa (IH) drugi rok z rzędu skontrolowała niemal wszystkie rodzaje paliw dostępne na rynku: olej napędowy, benzynę, gaz LPG, biopaliwa oraz lekki olej opałowy.

Najwięcej zakwestionowanych próbek pochodziło z województw: zachodniopomorskiego (11,36 proc.), kujawsko-pomorskiego (6,12 proc.) i wielkopolskiego (8,75 proc.). Kontrolerzy nie mieli zastrzeżeń do paliw sprawdzanych w województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, opolskim, podlaskim i świętokrzyskim.

W większości przypadków (85 proc.) wymagań nie spełniał tylko jeden parametr. W przypadku oleju napędowego była to najczęściej temperatura zapłonu. Zbyt wysoka - zdaniem specjalistów - powoduje spadek wydajności pracy silnika i wzrost emisji substancji chemicznych do środowiska, a za niska stwarza niebezpieczeństwo wybuchu.

Najwięcej zastrzeżeń odnośnie badanej benzyny dotyczyło - jak podał UOKiK - prężność par. Wyjaśniono, że niedotrzymanie wymagań odnośnie lotności benzyny, tj. składu frakcyjnego i prężności par, prowadzi m.in. do problemów z uruchomieniem silnika.

d4evg5s

W opinii Urzędu, spadek jakości paliw to przede wszystkim wynik zanieczyszczenia benzyny olejem napędowym i odwrotnie, występujący podczas transportowania. Ponadto często paliwa pochodzące z różnych dostaw magazynowane są w tych samych zbiornikach, co prowadzi do mieszania się benzyn o różnym składzie komponentowym, tj. benzyn węglowodorowych z etanolowymi. Może to mieć z kolei wpływ na podwyższoną prężność par.

Przeprowadzona w 2008 r. po raz pierwszy w całej Polsce kontrola jakości gazu LPG wykazała nieprawidłowości w przypadku 5,81 proc. sprawdzonych stacji. Rok wcześniej prowadzona była jedynie w 9 województwach i to dopiero od sierpnia, a nieprawidłowości dotyczyły 7,9 proc. skontrolowanych stacji. Najwięcej odstępstw od norm jakościowych (20 proc.) w 2008 r. stwierdzono w województwie opolskim.

UOKiK poinformował, że po raz pierwszy Inspekcja sprawdzała jakość oferowanych na rynku biopaliw ciekłych. Kontrola przeprowadzona w 11 województwach wykazała nieprawidłowości w przypadku 10 próbek paliw (30,3 proc.) skontrolowanych. Łącznie skontrolowano 28 stacji i cztery hurtownie.

Inspekcja Handlowa przeprowadziła również kontrole stacji, na które skarżyli się klienci, oraz te, na których w poprzednich latach stwierdzono nieprawidłowości. Z pobranych 2089 próbek oleju napędowego i benzyny na 1127 stacjach zakwestionowano 129: 79 dotyczyło oleju napędowego (7,45 proc.) i 50 benzyn (4,86 proc.).

d4evg5s

W wyniku przeprowadzonych w 2008 roku kontroli IH skierowała do prokuratur 158 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dotychczas wszczęto postępowania w 115 przypadkach: do sądów skierowano 7 aktów oskarżenia, 27 spraw umorzono m.in. z powodu niewykrycia sprawcy, pozostałe sprawy są w toku.

Jak przypomniał UOKiK, obowiązujące przepisy przewidują wysokie sankcje za obrót paliwem złej jakości - grzywnę w wysokości do 1 mln zł lub karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

IH wydała ponadto 34 decyzje o wycofaniu z obrotu paliw ciekłych niespełniających norm oraz przekazała do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) informacje dotyczące 148 stacji paliw i hurtowni, gdzie stwierdzono naruszenie warunków udzielonych koncesji na obrót paliwami ciekłymi oraz przepisów ustawy Prawo energetyczne. Prezes URE może zakazać sprzedaży paliwa tym przedsiębiorcom, którzy naruszają warunki koncesji.

d4evg5s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4evg5s