UOKiK: cztery zgody na koncentracje (komunikat)

...

19.05. Warszawa - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje:

Neonet może przejąć Avans Północ, a Procter&Gamble część majątku spółki Sara Lee. Prezes UOKiK zgodziła się również na transakcje na rynku mleczarskim oraz importu i dystrybucji win.

Uczestnicy pierwszej koncentracji - Neonet i Avans Północ prowadzą m.in. hurtową i detaliczną sprzedaż sprzętu AGD i RTV. W wyniku planowanej transakcji Neonet przejmie kontrolę nad Avans Północ - sprawowaną dotychczas przez cypryjską spółkę APN Holdings Capital Limited. UOKiK prowadzi ponadto dwa inne postępowania w sprawie przejęcia przez Neonet spółek: Avans Południe oraz Avans Centrum-Wschód.

Zielone światło otrzymała również transakcja pomiędzy Procter&Gamble i Sara Lee. Procter&Gamble jest spółką notowaną na światowych giełdach. Jest właścicielem takich marek jak: Pantene, Gillette, Pampers czy Wella. Sara Lee zajmuje się m.in. produkcją i dostawą kosmetyków, napojów oraz wyrobów piekarskich. Koncentracja będzie polegać na przejęciu przez Procter&Gable części spółki Sara Lee zajmującej się produkcją i sprzedażą odświeżaczy powietrza Ambi Pur.

Prezes UOKiK wyraziła również zgodę na połączenie dwóch spółdzielni mleczarskich: Spomlek oraz Elbląskiej Spółdzielni Mleczarskiej. Przedsiębiorcy zajmują się m.in. przetwórstwem mleka oraz wyrobem serów. Po dokonaniu transakcji na rynku działał będzie jeden podmiot - Spomlek.

Ponadto Invinments Holding może przejąć spółkę AN.KA Dystrybucja. Przejmujący - Invinments Holding zajmuje się prowadzeniem działalności powierniczej. Należy do grupy kapitałowej HAL Trust - spółki do niej należące działają m.in. na rynkach sprzedaży sprzętu optycznego oraz aparatów słuchowych. AN.KA Dystrybucja jest importerem i dystrybutorem wina oraz innych alkoholi.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Jednocześnie informujemy, że na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ral/

Źródło artykułu:PAP
koncentracjaprzedsiębiorczośćuokik

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)