Trwa ładowanie...
d4ia2vo

UOKiK nałożył 464 tys. zł kary na Sfinksa, spółka zaskarży decyzję

27.06. Warszawa (PAP) - UOKiK nałożył na spółkę Sfinks Polska ponad 464 tys. zł kary - podał Urząd w komunikacie prasowym. Ocenił, że polityka cenowa w restauracjach franczyzowych...

d4ia2vo
d4ia2vo

27.06. Warszawa (PAP) - UOKiK nałożył na spółkę Sfinks Polska ponad 464 tys. zł kary - podał Urząd w komunikacie prasowym. Ocenił, że polityka cenowa w restauracjach franczyzowych sieci Sphinx narusza zasady konkurencji. Sfinks nie zgadza się z decyzją UOKiK-u i zamierza ją zaskarżyć.

UOKiK ocenił, że franczyzodawca nie może narzucać swoim partnerom handlowym sztywnych i minimalnych cen towarów, a taką praktykę miała stosować spółka Sfinks Polska w sieciach restauracji Sphinx.

"Franczyzodawca może udzielać swojemu kontrahentowi instrukcji działania, jednak franczyzobiorcy działają na własny rachunek i ryzyko. Oznacza to, że zabronione jest narzucanie im sztywnych lub minimalnych cen odsprzedaży produktów, podobnie jak w przypadku innych wertykalnych porozumień pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Takie praktyki uznawane są za jedne z najcięższych naruszeń prawa konkurencji. Negatywne konsekwencje niedozwolonych porozumień zawieranych przez przedsiębiorców mają wpływ na zachowania konkurentów oraz sytuację konsumentów - przede wszystkim na utratę dostępu do ofert zróżnicowanych pod względem cen" - powiedział cytowany w komunikacie Grzegorz Materna, dyrektor Departamentu Ochrony Konkurencji UOKiK.

Sfinks nie zgadza się z decyzją UOKiK-u i zamierza ją zaskarżyć do sądu.

d4ia2vo

"Nie zgadzamy się z decyzją UOKiK nakładającą na nas 464 228 zł i 92 gr kary. Nie zgadzalibyśmy się z tą decyzją nawet gdyby kara wynosiła 1 zł i zamierzamy zaskarżyć ją do sądu, ponieważ uważamy, że nie było podstaw do jej wydania. Polityka cenowa w naszych sieciach jest zgodna z przepisami, co potwierdzają też opinie prawne, jakimi dysponujemy" - powiedział cytowany w komunikacie spółki prezes Sylwester Cacek. (PAP)

pel/ jtt/

d4ia2vo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ia2vo