Trwa ładowanie...
d1ftz1z

UOKiK nie zgodził się na przejęcie Baterpolu przez spółkę Orzeł Biały

4.3.Warszawa (PAP) - Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zgodził się na przejęcie przez spółkę Orzeł Biały firmy Baterpol - poinformował UOKiK w czwartek w...
Share
d1ftz1z

4.3.Warszawa (PAP) - Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zgodził się na przejęcie przez spółkę Orzeł Biały firmy Baterpol - poinformował UOKiK w czwartek w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

"Przedsiębiorcy prowadzą działalność na wspólnym rynku przetwarzania odpadów niebezpiecznych ze zużytych akumulatorów wykorzystywanych m.in. do uruchamiania silników spalinowych i zasilania instalacji elektrycznych. Przedsiębiorcy są jedynymi podmiotami prowadzącymi działalność na terenie Polski w tym zakresie" - podano w raporcie.

UOKiK uznał, że po dokonaniu koncentracji rzeczywista konkurencja na tym rynku przestałaby istnieć.

d1ftz1z

"Jednocześnie podmioty zajmujące się zbieraniem i skupem złomu akumulatorowego zostałyby pozbawione jakiejkolwiek alternatywy w zakresie jego sprzedaży. Zdaniem Urzędu siła ekonomiczna i pozycja rynkowa połączonego podmiotu prowadziłaby do eliminacji konkurencji. Natomiast ograniczenia w dostępie do rynku takie jak bariery technologiczne, prawne czy wysokie koszty stałe realnie uniemożliwiają pojawienie się potencjalnych konkurentów" - poinformowano w komunikacie.

W związku z tym prezes UOKiK podjęła decyzję zakazującą przejęcia przez Orzeł Biały spółki Baterpol. UOKiK korzysta z tej możliwości sporadycznie - od 2004 roku jest to czwarta decyzja tego rodzaju.

Na początku stycznia Orzeł Biały i Baterpol informowały, że Orzeł Biały przejmie za 112,6 mln zł 100 proc. udziałów w Baterpolu od grupy Impexmetalu.

Umowa przedwstępna została zawarta z zastrzeżeniem spełnienia warunków zawieszających dotyczących m.in. otrzymania przez Orzeł Biały decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji w postaci przejęcia kontroli nad Baterpolem.

Orzeł Biały specjalizuje się w recyklingu zużytych akumulatorów ołowiowych i innych materiałów ołowionośnych. Odbiorcami produktów są głównie producenci akumulatorów.

Baterpol zajmuje się produkcją i przetwórstwem ołowiu rafinowanego i stopów ołowiu oraz skupem i przerobem złomu akumulatorowego. (PAP)

morb/ jtt/

d1ftz1z

Podziel się opinią

Share
d1ftz1z
d1ftz1z