Trwa ładowanie...
pko bp
15-10-2013 15:20

UOKiK: PKO BP może przejąć Nordea Bank i dwie spółki z grupy Nordea

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznała, że przejęcie przez bank PKO BP trzech spółek z grupy kapitałowej Nordea - w tym Nordea Banku Polska - nie będzie miało negatywnego wpływu na konkurencję. UOKiK nie sprzeciwi się więc tej transakcji.

UOKiK: PKO BP może przejąć Nordea Bank i dwie spółki z grupy NordeaŹródło: materiały prasowe
d248t05
d248t05

Jak poinformował we wtorek Urząd, przeprowadzone postępowanie wykazało, że uczestnicy transakcji posiadają łącznie największe udziały na krajowych rynkach kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych, depozytów dla gospodarstw domowych oraz produktów kartowych dla osób fizycznych. Okazało się jednak, że wynika to z dotychczasowej pozycji PKO BP, dlatego transakcja nie wpłynie negatywnie na konkurencję, a po zakupie spółek grupy Nordea, bank nadal będzie musiał rywalizować na tych rynkach z innymi podmiotami - ocenił UOKiK.

O przejęciu polskich aktywów Nordei - Nordea Bank Polska, Nordea Polska TUnŻ i Nordea Finance Polska - za ok. 2,8 mld zł bank PKO BP poinformował w czerwcu br. W konsekwencji w przyszłym roku marka bankowa Nordea zniknie z Polski.

Ustalona w umowie cena za bank Nordea wynosi 2,642 mld zł, ale podlega korekcie w związku z wynikami finansowymi. Za Nordea Polska TUnŻ BKO BP zapłaci ok. 180 mln zł, ponieważ kwota ta będzie podlegać korekcie w związku z wynikami finansowymi spółki. Cena za Nordea Finance Polska to 8 mln zł i nie będzie podlegała korekcie.

Informując o przejęciu Nordei prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło oświadczył, że transakcja jest zgodna ze strategią banku. - Bank Nordea wpisuje się w te nasze oczekiwania dotyczące udziału banku w polskich aglomeracjach. Jest to bank, który ma około 140 placówek, które są dobrze zlokalizowane na głównych ulicach miast polskich. W związku z tym poprawimy swoją ekspozycję - mówił.

d248t05

Transakcja miała poparcie ministra skarbu. Minister Włodzimierz Karpiński uznał ją za przykład "modelowej i opartej o przemyślaną strategię akwizycji spółki z udziałem Skarbu Państwa". - Postawienie na organiczny rozwój i wzrost wartości spółki w oparciu o polski rynek to oczekiwany przez MSP kierunek. Transakcja jest spójna z koncepcją resortu skarbu, który wspiera budowę narodowych czempionów - informował w czerwcu minister.

PKO BP to największy bank w Polsce. Jest notowany na GPW, ponad 31 proc. akcji ma Skarb Państwa, 11,89 proc. - dwa OFE, a prawie 57 proc. to akcjonariat rozproszony.

d248t05
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d248t05