UOKiK: Polityka cenowa Kompanii Węglowej nie narusza zasad konkurencji

Warszawa, 29.06.2015 (ISBnews) - Polityka cenowa Kompanii Węglowej (KW) nie stanowi praktyki ograniczającej konkurencję. Spółka nie ma pozycji dominującej na rynku co najmniej europejskim, a stosowane przez nią stawki są wynikiem strategii rynkowej w czasie kryzysu, wynika z analizy UOKiK przeprowadzonej po skardze spółki Lubelski Węgiel Bogdanka.

29.06.2015 | aktual.: 29.06.2015 14:38

"Odnosząc się bezpośrednio do zarzutu łamania przez Kompanię Węglową prawa antymonopolowego, podkreślić należy, że jednostronnie ustalone przez przedsiębiorcę ceny mogą naruszać prawo ochrony konkurencji tylko w sytuacji, gdy działanie to jest przejawem nadużywania pozycji dominujące" - czytamy w komunikacie.

Kompania Węglowa posiada zdecydowanie mniejszy niż 40-proc. udział w rynku europejskim, jej pozycja nie może być więc uznana za dominującą, wskazał Urząd. Dodatkowo udział spółki w rynku prawdopodobnie będzie się zmniejszał w związku ze sprzedażą aktywów w ramach działań restrukturyzacyjnych.

Odnosząc się do zarzutu dotyczącego subsydiowania sprzedaży węgla ze środków publicznych, jako niedozwolonej pomocy publicznej, UOKiK podkreślił, że na zgodnie z przepisami unijnymi możliwa jest pomoc, której celem jest wyrównanie różnicy pomiędzy kosztem produkcji węgla a ceną jego sprzedaży.

"Reasumując - stosowane przez Kampanię Węglową ceny nie prowadzą do ograniczania konkurencji poprzez nadużywanie pozycji dominującej. (...) Zaobserwowane obniżki cen stanowią, w opinii UOKiK, efekt działań restrukturyzacyjnych na rynku, mających usprawnić funkcjonowanie spółek węglowych w warunkach konkurencji w czasie kryzysu. W tym kontekście, podejmowane przez Kompanię Węglową działania należy uznać za racjonalne zachowania rynkowe podmiotu w sytuacji zagrożenia upadłością. Ponadto ewentualne stosowanie przez tę spółkę cen poniżej kosztów nie jest efektem udzielania tej spółce pomocy publicznej w formie subsydiowania sprzedaży węgla, ponieważ spółka ta nie jest uprawniona do tego typu pomocy" - podsumowano w materiale.

Na początku czerwca LW Bogdanka poinformowała, że zwróciła się do UOKiK o wszczęcie postępowania dotyczącego stosowania przez KW niedozwolonych - zdaniem Bogdanki - praktyk rynkowych ograniczających konkurencję. W opinii Bogdanki, działania KW polegające na sprzedaży węgla poniżej kosztów wydobycia naruszają przepisy dotyczące ochrony konkurencji, jak również kwalifikują się jako czyny nieuczciwej konkurencji.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)