UOKiK pozwolił na koncentrację trzech zagranicznych spółek

Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel wydała trzy zgody na koncentrację zagranicznych spółek: na utworzenie wspólnych przedsiębiorstw przez spółki motoryzacyjne Daimler i Kamaz, na zakup przez HBO Acqusition akcji HBO Central Europe oraz na przejęcie spółki Futura Leasing przez Abris Fund - podał we wtorek Urząd. UOKiK nie dopatrzył się możliwości naruszenia konkurencji na terenie Polski w wyniku zawarcia tych transakcji.

12.01.2010 15:05

Daimler jest m.in. właścicielem spółki Daimler-Benz Polska. Kamaz specjalizuje się w produkcji samochodów ciężarowych i działa głównie na terenie Rosji; nie posiada spółek zależnych w Polsce, a sprzedaż w naszym kraju odbywa się za pośrednictwem niezależnego dystrybutora - argumentuje UOKiK. Koncentracja tych spółek będzie polegać na utworzeniu wspólnych firm - FKT Holding oraz Mercedes-Benz Trucks Vostok Holding (MBTV). Dzięki współpracy z Kamazem, Daimler chce zwiększyć sprzedaż samochodów ciężarowych na terenie Rosji.

Prezes UOKiK uznała też, że spółka HBO Acquisitions może zakupić dwie trzecie akcji HBO Central Europe od Walt Disney Company i Sony Pictures. HBO Acquisitions świadczy m.in. usługi dostarczania kanałów telewizyjnych w ramach tzw. pakietu podstawowego - m.in. Cartoon Network i CNN International, natomiast HBO CE dostarcza kanały Premium, które są dodatkowo płatne - np. HBO oraz Cinemax. Po dokonaniu transakcji grupa HBO uzyska pełną własność w sieci działającej pod tą nazwą.

Trzecia zgoda dotyczy przejęcia przez Abris Fund spółki Futura Leasing. Abris Fund należy do funduszu inwestycyjnego Abris, który zajmuje się przede wszystkim inwestowaniem w spółki, które nie są notowane na giełdach papierów wartościowych. W Polsce posiada on m.in. Fundusz Mikro, który udziela pożyczek średnim i małym przedsiębiorcom. Futura Leasing jest z kolei częścią grupy kapitałowej GMAC, która w ponad 40 krajach prowadzi działalność w sektorze finansowania rynku samochodowego. W naszym kraju działa m.in. poprzez Masterlease Polska, która oferuje usługi w zakresie zarządzania flotą samochodów oraz leasingu i długotrwałego najmu pojazdów.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)