UOKiK skierował do II etapu trzy postępowania ws. przejęć

Warszawa, 25.04.2017 (ISBnews) - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez PKPE Holding kontroli nad Elester-PKP, przejęcia przez Northern Pharmacies kontroli nad spółką  Apteka Gemini Hütter, a także przejęcie przez Assa Abloy Enetrance System kontroli nad spółką Lob, podał Urząd.

25.04.2017 15:50

"Do drugiej fazy trafiają sprawy, w których wymagana jest weryfikacja danych przedstawionych przez przedsiębiorców. Tak jest w tych 3 przypadkach. Chodzi o dokładne zbadanie rynków, na których działają uczestnicy koncentracji i oszacowanie ich udziałów. Warto dodać, że obecnie prowadzimy łącznie 34 postępowania z zakresu kontroli koncentracji, w tym dziewięć spraw w fazie drugiej" - powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w komunikacie.

Pierwsza sprawa dotyczy przejęcia przez PKPE Holding kontroli nad Elester-PKP. Pierwszy z przedsiębiorców jest kontrolowany przez CVC Capital Partners SICAV-FIS, który stoi na czele grupy CVC. Spółki należące do niej świadczą inwestycyjne usługi doradcze i zarządzają inwestycjami w imieniu poszczególnych funduszy i platform. Elester-PKP jest współkontrolowana przez PKP Energetyka (spółkę zależną od PKPE Holding) oraz GE Power Controls. Produkuje m.in. systemy i podzespoły dla elektroenergetyki trakcyjnej.

"Drugie postępowanie dotyczy przejęcia przez Northern Pharmacies kontroli nad spółką Apteka Gemini Hütter. Przedsiębiorcy zajmują się detaliczną sprzedażą wyrobów farmaceutycznych w aptekach. Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem, UOKiK przyjął, że obszarem na którym apteki konkurują ze sobą jest obszar do kilometra od placówek handlowych, należących do przejmowanych spółek. Na tak określonych rynkach uczestnicy transakcji rywalizują w Gdańsku i Wejherowie. Szczególnie w tym drugim mieście istnieje ryzyko ograniczenia konkurencji" - czytamy w komunikacie.

Ostatnia ze spraw to przejęcie przez Assa Abloy Enetrance System kontroli nad spółką Lob. Przedsiębiorcy zajmują się m.in. produkcją systemów zabezpieczeń drzwi, np. zamków mechanicznych, wkładek bębenkowych, czy rygli elektromagnetycznych.

(ISBnews)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)