Trwa ładowanie...
d9simqv

UOKiK ukarał 113 mln zł czterech operatorów komórkowych; operatorzy się odwołają (opis, aktl.)

...
Share
d9simqv

# Dochodzą stanowiska operatorów. #

23.11. Warszawa (PAP) - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 113 mln zł kary za kartel na czterech największych operatorów komórkowych, z czego należący do TP SA operator sieci Orange ma zapłacić 35 mln zł - poinformował UOKiK w środowym komunikacie. Operatorzy zaprzeczają jakoby byli w zmowie, a Centertel, PTC i Polkomtel zapowiedziały odwołanie się do sądu.

UOKiK zdecydował, że Polkomtel ma zapłacić 33,4 mln zł, PTC 34 mln zł, PTK Centertel 35 mln zł, a P4 10,7 mln zł.

d9simqv

W komunikacie UOKiK poinformował, że operatorzy komórkowi uzgadniali sposób postępowania wobec hurtowego operatora telefonii mobilnej spółki Info-TV-FM. Zdaniem Urzędu, opóźniło to rozwój nowych usług na polskim rynku.

Zdaniem PTK Centertel decyzja o karze jest bezpodstawna, spółka nie uczestniczyła w żadnej domniemanej zmowie dotyczącej cyfrowej telewizji mobilnej DVB-H i skorzysta z prawnych możliwości odwołania się od kary.

"Decyzja UOKiK o nałożeniu kary jest bezpodstawna. PTK Centertel nie uczestniczył w żadnej domniemanej zmowie dotyczącej cyfrowej telewizji mobilnej DVB-H. Decyzje biznesowe firma podejmowała zawsze całkowicie samodzielnie. Usługi DVB-H są nieopłacalne z biznesowego punktu widzenia, na co wskazują analizy rynkowe. Do uzasadnienia decyzji UOKiK o nałożeniu kary będziemy mogli precyzyjnie ustosunkować się po jego analizie. Na pewno skorzystamy z prawnych możliwości odwołania się od kary" - napisał w oświadczeniu rzecznik Grupy TP Wojciech Jabczyński.

Marcin Gruszka rzecznik P4 powiedział PAP, że spółka na razie analizuje dokumenty i dopiero po ich analizie podejmie jakieś decyzje, ale spółka stanowczo zaprzecza jakoby była zamieszana w jakąkolwiek zmowę operatorów.

d9simqv

"P4 zaprzecza, aby było zamieszane w jakąkolwiek zmowę operatorów lub w jakikolwiek inny sposób naruszyło przepisy prawa ochrony konkurencji" - powiedział Gruszka.

Również PTC oraz Polkomtel zaprzeczają, że uczestniczyły w zmowie i zapowiedziały odwołanie się do sądu.

"Nigdy nie uczestniczyliśmy w działaniach mających charakter jakiejkolwiek zmowy. Nie zgadzamy się z taką decyzją Urzędu, gdyż nie znajduje ona żadnego uzasadnienia i odwołamy się od niej do sądu" - poinformowała PTC.

"Polkomtel nie zgadza się z decyzją UOKIK oraz związaną z nią karą w sprawie rzekomej zmowy na szkodę podmiotu świadczącego usługi w zakresie telewizji mobilnej. Polkomtel nie był uczestnikiem w/w zmowy. Po analizie otrzymanej decyzji Polkomtel, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, skieruje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumenta" - podał Polkomtel w komunikacie.

d9simqv

"W ocenie Polkomtel zarzuty podnoszone przez Urząd nie mają oparcia w rzeczywistości" - poinformował Polkomtel.

Według prezes UOKiK Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel kartel operatorów telefonii komórkowej polegał na tym, że ustalili między sobą sposób publicznego kwestionowania oferty Info-TV-FM i wymianie poufnych informacji. Wspólnie oceniali proponowane im warunki i uzgadniali działania PR, polegające na publicznym kwestionowaniu ważności i wiarygodności oferty, a trwająca dwa i pół roku zmowa utrudniała wprowadzenie na rynek nowej usługi.

Info-TV-FM wygrało przetarg na rezerwację częstotliwości, umożliwiającej m.in. odbiór telewizji w telefonach komórkowych w technologii DVB-H, pokonując zawiązane przez czterech operatorów konsorcjum Mobile TV.(PAP)

bas/ ana/

d9simqv

Podziel się opinią

Share
d9simqv
d9simqv