UOKIK ws. międzynarodowej konferencji ICN (komunkat)
...
20.05.2011 16:04
20.05. Warszawa - UOKiK informuje:
Najważniejsze wydarzenie poświęcone ochronie konkurencji odbędzie się w Polsce. W 2013 roku UOKiK będzie gospodarzem XII Dorocznej Konferencji Międzynarodowej Sieci Konkurencji (ICN). Przyznanie Polsce prawa do organizacji tak prestiżowej imprezy stanowi wyraz uznania dla aktywności Urzędu na arenie międzynarodowej.
Międzynarodowa Sieć Konkurencji (International Competition Network - ICN) została utworzona w Nowym Jorku w 2001 r. W jej skład wchodzi 114 organów ochrony konkurencji z 92 państw całego świata. Głównym zadaniem Sieci jest wymiana informacji oraz doświadczeń pomiędzy instytucjami działającymi w różnych systemach prawnych, ale mających ten sam cel - ochronę konkurencji. Jest to niezwykle istotne w kontekście globalizacji i rozwoju światowej gospodarki, które powodują, że zagrożenia konkurencji wykraczają poza granice poszczególnych państw, a walka z nimi wymaga współpracy poszczególnych rządów.
W 2013 roku organizację XII Dorocznej Konferencji Międzynarodowej Sieci Konkurencji przyznano Polsce. Prezes UOKiK będzie też uczestniczyć w pracach Komitetu Sterującego ICN, co pozwoli bezpośrednio wpływać na strategiczne decyzje i kierunki działań Sieci.
- Organizacja najważniejszego i największego spotkania przedstawicieli organów antymonopolowych to wyróżnienie i zaszczyt dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Będzie to również okazja do przedstawienia naszego dotychczasowego ponad dwudziestoletniego dorobku. Myślę, że nasze działania mogą stanowić inspirację dla innych krajów - skomentowała decyzję o przyznaniu Polsce organizacji konferencji w 2013 roku prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.
Szefowie i licznie eksperci urzędów antymonopolowych zrzeszonych w ramach ICN spotykają się co roku na konferencji organizowanej przez jednego z członków Sieci. Spotkania te stanowią doskonałą okazję do dyskusji z partnerami z innych państw. Poruszane tematy dotyczą pięciu obszarów działalności ICN: wdrażania polityki konkurencji, jej promowania, karteli, koncentracji oraz nadużywania pozycji dominującej. Ponadto gospodarz konferencji w danym roku przygotowuje specjalny projekt na wybrany przez siebie temat. W 2011 roku organizatorem konferencji jest Holandia, w przyszłym roku spotkanie odbędzie się w Rio de Janeiro w Brazylii.
- Chciałbym wyrazić wdzięczność dla polskiego Urzędu Antymonopolowego za podjęcie się wyzwania, jakim niewątpliwie jest organizacja dorocznego spotkania ICN - powiedział John Fingleton, prezes brytyjskiego Office of Fair Trading oraz przewodniczący Komitetu Sterującego ICN podczas uroczystości zamknięcia tegorocznej konferencji, która odbyła się w dniach 17-20 maja w Hadze i zgromadziła ponad 500 uczestników. Powierzenie Polsce organizacji konferencji w 2013 roku jest wyrazem uznania dla aktywności międzynarodowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
UOKiK działa na forum ICN już od 2001 roku. Eksperci Urzędu przyczynili się m.in. do powstania raportu dotyczącego metodologii prowadzenia analiz, rekomendacji w sprawie kontroli koncentracji oraz podręcznika nt. prowadzenia postępowań w sprawach niedozwolonych porozumień. Angażują się w prace wszystkich grup roboczych Sieci, biorą aktywny udział w dorocznych spotkaniach oraz telekonferencjach.
Działalność w ramach ICN to nie jedyny przejaw międzynarodowej aktywności UOKiK. W lipcu 2011 roku będzie gospodarzem dorocznego spotkania szefów europejskich urzędów antymonopolowych (European Competition Authorities - ECA), natomiast w listopadzie zorganizuje Europejski Dzień Konkurencji i Konsumentów. Oba spotkania odbędą się w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
W poprzednich latach Urząd organizował inne spotkania dotyczące ochrony konkurencji. W 2009 roku Międzynarodowe Forum Prawa Konkurencji, pod patronatem ówczesnej komisarz ds. konkurencji KE Neelie Kroes. Natomiast w 2010 roku, w ramach jubileuszu 20-lecia Urzędu, odbyła się konferencja "Aktualne problemy polityki konkurencji". Wśród prelegentów znaleźli się szefowie urzędów antymonopolowych z całego świata, sędziowie, prawnicy oraz przedstawiciele świata nauki i organizacji reprezentujących biznes. Ponadto polski urząd antymonopolowy był gospodarzem kilku spotkań w ramach Środkowoeuropejskiej Inicjatywy Współpracy Organów ds. Konkurencji (CECI). Ostanie z nich odbyło się w kwietniu 2011 roku.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/