UOKiK ws. spółek komunalnych z woj. lubuskiego (komunikat)
...
04.04.2013 | aktual.: 04.04.2013 11:53
04.04. Warszawa - UOKiK informuje:
Niezgodne z prawem zobowiązywanie klientów do wykonywania przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz utrzymania wodomierzy - zarzuciła prezes UOKiK spółkom komunalnym z Gorzowa Wielkopolskiego i Lubska (woj. lubuskie). Przedsiębiorcy zobowiązali się do zmiany kwestionowanych praktyk.
Przedsiębiorcy świadczący usługi dostarczania wody i odbioru ścieków są jedynymi dostawcami na lokalnych rynkach co sprawia, że ich kontrahenci są szczególnie narażeni na stosowane przez nich niezgodne z prawem praktyki. Urząd regularnie monitoruje rynki usług komunalnych. Ostatnim efektem tych działań są decyzje dotyczące spółek działających na terenie województwa lubuskiego.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gorzowie Wielkopolskim zajmuje się zaopatrzeniem w wodę i odprowadzaniem ścieków na terenie Gorzowa Wielkopolskiego oraz pięciu sąsiadujących gmin. Postępowanie prowadzone przez prezes UOKiK wykazało, że spółka zobowiązywała swoich przyszłych klientów do budowy części sieci wodociągowej i kanalizacyjnej od granicy ich nieruchomości do miejsca wykonania włączenia do sieci. Tymczasem zgodnie z prawem przyszły odbiorca usług zobowiązany jest do wybudowania przyłącza tylko na obszarze swojej nieruchomości.
Przedsiębiorca dobrowolnie zobowiązał się do odkupienia od swoich klientów wykonanych przez nich fragmentów sieci wodno-kanalizacyjnej. Zasady odpłatnego przekazywania przewodów przyłączeniowych mają być określone w regulaminach dostarczania wody i odprowadzania ścieków obowiązujących na terenach gmin obsługiwanych przez PWiK w Gorzowie Wielkopolskim do 1 lipca 2013 r. Dlatego prezes UOKiK mogła odstąpić od nałożenia kary pieniężnej.
Urząd miał też zastrzeżenia do praktyk stosowanych przez spółkę Lubskie Wodociągi i Kanalizacja, która zajmuje się dostarczaniem wody i odbiorem ścieków na terenie gminy Lubsko. Prezes UOKiK zarzuciła przedsiębiorcy m.in. stosowanie we wzorcach umownych niezgodnych z prawem postanowień zobowiązujących klientów do zabezpieczenia wodomierza głównego przed zalaniem, zamarznięciem, uszkodzeniem mechanicznym oraz dostępem osób niepowołanych. Tymczasem zgodnie z prawem wszelkie koszty związane z nabyciem instalacją i utrzymaniem wodomierza głównego ponosić powinien dostawca usług wodno-kanalizacyjnych.
Prezes UOKiK zobowiązała spółkę Lubskie Wodociągi i Kanalizacja do wprowadzenia do obrotu nowych wzorców umownych nie zawierających kwestionowanych postanowień oraz aneksowania dotychczas zawartych umów. Decyzje nie są prawomocne przedsiębiorcy mogą odwołać się do sądu.
Szczegółową analizę sektora wodno-kanalizacyjnego, w tym dokładny opis przykładów łamania prawa można znaleźć w raporcie UOKiK "Kierunki rozwoju ochrony konkurencji i konsumentów w sektorze wodociągowo-kanalizacyjnym". Zainteresowani tą tematyką powinni sięgnąć również po publikację "Konkurencja na rynkach lokalnych wraz z wybranym orzecznictwem prezesa UOKiK", którą bezpłatnie można zamówić faksem: (22) 826-11-86, e-mailem: publikacje@uokik.gov.pl
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/