Trwa ładowanie...
d2a9xeq
25-01-2017 10:38

UOKiK wykrył zmowę przetargową na rynku pieczywa w woj. podkarpackim

Warszawa, 25.01.2017 (ISBnews) - Trzech przedsiębiorców z woj. podkarpackiego zawarło zmowę przetargową i wpłynęli na wyniki sześciu postępowań o zamówienie publiczne na dostawy pieczywa, ustalił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

d2a9xeq
d2a9xeq

"Zmowa polegała na rozstawianiu i wycofywaniu ofert przetargowych. Ceny oferowane przez przedsiębiorców w przetargach były różnicowane, a jeżeli były one kolejno najniższe w przetargu, wówczas zwycięzca rezygnował z zawarcia umowy, aby umożliwić wybór droższej propozycji działającego z nim w zmowie przedsiębiorcy. Oznaczało to wybranie oferty, która nie była najkorzystniejsza w świetle pierwotnego rozstrzygnięcia. Porozumienie prowadziło zatem do podwyższania cen zamówień, co powodowało zwiększenie wydatków z publicznych pieniędzy" - powiedział prezes Marek Niechciał, cytowany w komunikacie.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w czerwcu 2016 roku. Urząd ustalił, że niedozwolone porozumienie zawarło trzech przedsiębiorców zajmujących się m.in. produkcją pieczywa: Stanisława Dziewit z Chorzelowa, Firma Produkcyjno Handlowo Usługowa Tomex z Malinia i Firma Produkcyjno Usługowa Natex ze Złotnik. Brali oni udział w przetargach na dostawę pieczywa organizowanych przez jednostki publiczne, podano także.

"O wspólnym działaniu świadczą m.in te same błędy w dokumentach, czy wysyłanie ofert w tym samym czasie w jednej placówce pocztowej. Ustaleniom mogły sprzyjać również gospodarcze, organizacyjne i rodzinne powiązania pomiędzy przedsiębiorcami" - czytamy w komunikacie.

Na uczestników porozumienia zostały nałożone kary finansowe w łącznej wysokości ponad 35 tys. zł. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, podano również.

(ISBnews)

d2a9xeq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a9xeq