UOKiK zawarł porozumienie z 17 ubezpieczycielami ws. polis z UFK

Warszawa, 21.12.2016 (ISBnews) - Urząd Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zawarł porozumienia z 17 towarzystwami ubezpieczeniowymi w sprawie ubezpieczeń z elementem inwestycyjnym. W efekcie opłaty likwidacyjne polis z UFK, które zostały zakupione przed 2014 rokiem zostaną obniżone. Zmiany dotyczą także seniorów. Warunki porozumień wejdą w życie 1 stycznia 2017 r., podał Urząd.

21.12.2016 | aktual.: 21.12.2016 15:23

Porozumienia dotyczą klientów, którzy nie rozwiązali umowy z ubezpieczycielem oraz seniorów, którzy tę umowę zawarli po 1 stycznia 2008 r. i rozwiązali po 65. roku życia.
"Przez wiele miesięcy prowadziliśmy rozmowy z ubezpieczycielami oraz PIU. Efekt naszych wspólnych działań to obniżenie opłat likwidacyjnych klientom posiadającym polisy z ufk tzw. "starego portfela", czyli sprzed 2014 roku. Obniżka zależy od czasu trwania umowy - przykładowo jeden z ubezpieczycieli obniży opłatę do 23% w pierwszym roku polisowym, 9% - w szóstym, a po 10 latach nie pobierze ani złotówki. Przewidzieliśmy szczególne rozwiązania dotyczące osób starszych, które były namawiane na wieloletnią polisę mimo podeszłego wieku" - powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w komunikacie.

Porozumienia dotyczą umów obowiązujących 1 grudnia 2016 r. i będą obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Na ich podstawie ubezpieczyciele, którzy zawarli porozumienie, obniżą wysokość opłat likwidacyjnych dla konkretnych produktów inwestycyjnych. Ubezpieczyciele poinformują klientów o wysokości opłaty określonej na podstawie porozumienia.

"Porozumienia dotyczą także klientów, którzy zawarli umowę po 1 stycznia 2008 r., ukończyli 61 lat i jednocześnie rozwiązali ją po 65 roku życia, ponosząc konsekwencje finansowe. Na mocy porozumienia, klient będzie miał prawo do zwrotu różnicy między opłatą likwidacyjną pobraną na starych zasadach, a tą, która zostałaby pobrana na nowych. Może wystąpić z takim wnioskiem w ciągu trzech lat od dnia wejścia w życie porozumienia" - czytamy w komunikacie.

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) w ogłoszeniach prasowych poinformuje klientów o szczegółach tego rozwiązania. Prezes UOKiK będzie monitorował realizację warunków zawartych w porozumieniach, podano także.

W marcu br. Urząd zakończył postępowania dotyczące ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. UOKiK zarzucił wówczas towarzystwom ubezpieczeniowym, że - stosując opłaty likwidacyjne - przerzucają na konsumentów koszty, które powinny być zaliczane do ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. Ubezpieczyciele dobrowolnie zobowiązali się do obniżenia opłat likwidacyjnych w istniejących umowach i wyeliminowania ich z nowych wzorców umowy. Decyzje te dotyczyły około 612 tys. klientów, którzy zawarli umowy od 2014 roku. Ze względu na przedawnienie nie objęły jednak konsumentów, którzy podpisali umowy przed 2014 rokiem. Dlatego też, prezes UOKiK w porozumieniu z branżą przygotował wsparcie dla konsumentów posiadających polisy sprzed 2014 roku. Pomysł zawarcia porozumień w tym zakresie przedstawiła Polska Izba Ubezpieczeń (PIU).

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)