Trwa ładowanie...
d2cbkpg

UOKiK: zgoda na koncentrację (komunikat)

...

d2cbkpg
d2cbkpg

21.06. Warszawa - UOKiK informuje:

Prezes UOKiK wydała siedem decyzji w sprawie zgody na dokonanie koncentracji. Dotyczą one przedsiębiorców działających na rynkach: transportu kolejowego i samochodowego, usług doradczych, produkcji i sprzedaży płytek ceramicznych, produktów chemicznych, opakowań oraz wyrobów rybnych. Rozstrzygnięcia dotyczą m.in. przejęcia kontroli nad polskimi spółkami Ceramika Tubądzin oraz TCT Polska.

Pierwsza z wydanych decyzji dotyczy zgody na przejęcie przez osobę prywatną kontroli nad spółkami: Ceramika Tubądzin, Ceramika Tubądzin II oraz Tubądzin Management Group. Pierwsi dwaj przedsiębiorcy produkują płytki, gres i dekoracje ceramiczne. Te produkty sprzedawane są do Tubądzin Management Group, która zajmuje się ich sprzedażą na rynkach krajowych i zagranicznych.

Prezes Urzędu wydała również zgodę na przejęcie czterech spółek przez Mitsubishi Chemical Corporation. Należy ona do grupy kapitałowej Mitsubishi Chemical Holdings Corporation, w skład której wchodzi ponad 400 spółek zależnych działających w sektorze produkcji i sprzedaży produktów plastikowych, chemicznych i zdrowotnych.

d2cbkpg

Przejmowane spółki należą do grupy kapitałowej kontrolowanej przez Tessenderlo Chemie (Belgia). Trzy z nich - TCT Polska, Thermoplastiques Cousin Tessier (Francja) oraz Technicompound (Francja) zajmują się produkcją związków chemicznych, w szczególności mieszanek na bazie PCW oraz mieszanek TPE. Do ostatniej z przejmowanych spółek - CTS Hasselt zostanie wniesiona część działalności badawczo-rozwojowej grupy Tessenderlo związana z mieszankami chemicznymi.

Przedsiębiorcą, który otrzymał zielone światło od UOKiK jest również Austevoll Seafood. Prowadzi on działalność głównie w zakresie produkcji i sprzedaży mączki rybnej i oleju rybnego oraz łososia atlantyckiego i pstrąga. Zgodnie z decyzją prezes UOKiK może przejąć spółkę Norway Pelagic, która jest dostawcą ryb pelagicznych łowionych na Morzu Norweskim, północnej części Atlantyku oraz w Morzu Północnym.

Kolejna decyzja dotyczy zgody na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez Lufthansa Technik oraz McKinsey & Company. Lufthansa Technik prowadzi działalność m.in. w zakresie konserwacji i naprawy samolotów. McKinsey & Company jest spółką konsultingową zajmującą się doradztwem biznesowym, rządowym i instytucjonalnym. W wyniku transakcji zostanie utworzony wspólny przedsiębiorca, który będzie świadczył usługi doradcze, w szczególności tzw. usługi wsparcia restrukturyzacji, m.in. w zakresie produkcji, napraw, przeglądów i procesów operacyjnych w sektorze lotniczym.

Wspólny podmiot może zostać również utworzony przez Evonik International Holding oraz Grupo Idesa. Pierwsza z wymienionych spółek jest częścią Evonik Industries, która działa przede wszystkim na międzynarodowym rynku produkcji i wprowadzania do obrotu specjalistycznych produktów chemicznych. Grupo Idesa prowadzi działalność w zakresie produkcji, sprzedaży i dystrybucji produktów petrochemicznych i chemicznych, w tym farb i powłok lakierniczych, usług logistycznych oraz systemów budowlanych. W wyniku koncentracji powstanie wspólny przedsiębiorca, który będzie zajmował się produkcja i sprzedażą brykietów z cyjanku sodu.

d2cbkpg

Kolejny wspólny przedsiębiorca będzie zajmował się obsługą terminalu przeznaczonego do transportu kolejowego i drogowego w Burghausen (Niemcy). Mogą utworzyć go Deutsche Bahn oraz Karl Schmidt Spedition. Deutsche Bahn to spółka holdingowa, a zarazem podmiot dominujący grupy kapitałowej DB, której głównym przedmiotem działalności jest świadczenie usług transportu kolejowego. Karl Schmidt Spedition należy do grupy kapitałowej, która specjalizuje się w przewozie chemikaliów w silosach, a także prowadzi działalność w zakresie spedycji i transportu suchych, sypkich materiałów chemicznych.

Wspólnego przedsiębiorcę będą mogły utworzyć również spółki BillerudKorsnaes i Curti Costruzioni. Pierwsza z nich zajmuje się przede wszystkim produkcją i sprzedażą materiałów opakowaniowych (papier opakowaniowy, tektura do opakowań przeznaczonych dla konsumentów oraz tektura falista). Curti Costruzioni prowadzi działalność w zakresie m.in. produkcji zautomatyzowanych maszyn i urządzeń dla przemysłu opakowań.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji.

d2cbkpg

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania.

Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2cbkpg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cbkpg