UOKiK: zgoda na transakcję pomiędzy Gaspolem a Orlen Gazem (komunikat)

...

28.05. Warszawa - UOKiK informuje:

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodziła się na transakcję pomiędzy dwoma spółkami działającymi na rynku sprzedaży gazu w butlach. Gaspol może przejąć część mienia Orlen Gaz - koncentracja może się jednak odbyć pod określonymi warunkami

Gaspol złożył do UOKiK wniosek o wyrażenie zgody na nabycie części mienia Orlen Gaz. Obie spółki działają w branży paliwowej. Przejmujący jest największym dystrybutorem gazu płynnego LPG w Polsce, dostarcza przedsiębiorcom oraz konsumentom autogaz, gaz w butlach i do zbiorników. Podstawą zgłoszenia transakcji była umowa dotycząca sprzedaży części mienia oraz praw i obowiązków Orlen Gaz w segmencie gazu w butlach. W związku z tym, że łączny obrót uczestników transakcji przekroczył na terytorium Polski równowartość 50 mln euro oraz obroty nabywanego mienia w ciągu dwóch ostatnich lat przekroczyły równowartość 10 mln euro, koncentracja podlegała zgłoszeniu Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Na podstawie materiałów zebranych w trakcie postępowania, w tym badania rynku, Urząd uznał, że planowana transakcja doprowadziłaby do istotnego ograniczenia konkurencji na rynkach lokalnych obejmujących obszary położone wokół czterech rozlewni gazu, które obecnie należą do Orlen Gaz. Dotyczy to rynku sprzedaży detalicznej gazu w butlach na potrzeby przemysłu (okolice rozlewni w Ugoszczy, Płocku, Krośnie Odrzańskim i Hrubieszowie), a także rynku sprzedaży hurtowej gazu w butlach (okolice rozlewni w Hrubieszowie). Po dokonaniu planowanej transakcji uczestnicy zyskaliby znaczną przewagę nad pozostałymi przedsiębiorcami działającymi na tych rynkach, a odbiorcom butli z gazem ograniczona zostałaby możliwość wyboru dostawcy. Dlatego Urząd uzależnił realizację transakcji od spełnienia określonych obowiązków.

Zgodnie z decyzją Prezes UOKiK, transakcja może zostać sfinalizowana po spełnieniu warunku, którego wykonanie ma zapewnić zmniejszenie udziału Gaspolu na wskazanych rynkach. Gaspol może nabyć część mienia konkurenta jeśli m.in. przez rok od dokonania koncentracji powstrzyma się od wszelkich aktywnych działań mających na celu przejęcie dotychczasowych odbiorców Orlen Gaz. W tym czasie Urząd zabronił także przekazywania informacji między łączącymi się spółkami na temat dotychczasowych odbiorców Orlen Gaz. Przejmujący mienie został zobligowany do przekazania Urzędowi informacji o sposobie realizacji nałożonego warunku w wyznaczonych w decyzji terminach.

Oceniając koncentrację Prezes Urzędu może zakazać transakcji, wydać zgodę na jej dokonanie bądź uzależnić zgodę od spełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków. Od 2004 roku jest to 16. decyzja nakładająca obowiązki na zgłaszającego transakcję. W tym roku na 65 wydanych decyzji to pierwszy przypadek, gdy zielone światło zostało uzależnione od spełnienia przez przedsiębiorców określonego warunku.

Wydana decyzja nie jest prawomocna. Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie informujemy, że na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Źródło artykułu:PAP
konsumenciuokikkomunikat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)