Trwa ładowanie...
d2dsstm

Urząd Marszałkowski ws. upadku Sky Club (komunikat)

...

d2dsstm
d2dsstm

04.07. Warsaw - Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego informuje:

4 lipca br. biuro podróży Sky Club sp. z o.o. złożyło w urzędzie marszałkowskim oświadczenie o niewypłacalności. Ponieważ biuro podróży zarejestrowane jest na terenie Mazowsza, pomocy turystom udzieli Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Poza granicami kraju przebywa obecnie ponad 4,7 tys. osób. Urząd już rozpoczął organizację ich powrotu do kraju. Uruchomiona została także specjalna infolinia dla poszkodowanych klientów - 22 59 79 544.

Jak wynika z ostatnich informacji przekazanych przez biuro (4 lipca 2012 r. rano), poza granicami kraju przebywa ponad 4 769 osób. Informacja o składaniu wniosku o upadłości przez Sky Club sp. z o.o. została do pracowników urzędu przekazana wczoraj telefonicznie. Mimo braku oficjalnych dokumentów, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i służbami dyplomatycznymi rozpoczął starania o ustalenie miejsc pobytu turystów biura i zapewnienie im powrotu do kraju. Od wczoraj służby konsularne nawiązują kontakt z turystami i monitorują hotele w swoim zasięgu. Na stronie MSZ turyści mogą znaleźć telefony komórkowe do konsulów z kraju, w którym przebywają.

- Powołałem specjalny zespół, który monitoruje sytuację i udziela wszelkich informacji związanych z upadłością biura. Skierowaliśmy do ubezpieczyciela biura podróży wniosek o zaliczkę na przygotowanie powrotów przebywających poza granicami kraju turystów. Sytuacja nie jest łatwa. Dopiero o 10.30 otrzymaliśmy oświadczenie o niewypłacalności, co pozwala na uruchomienie gwarancji ubezpieczeniowej. Jednak równolegle, już od wczorajszego wieczoru służby konsularne monitorują hotele i szukają turystów Sky Clubu - powiedział marszałek Adam Struzik.

d2dsstm

Klienci biura mogą uzyskać informacje pod numerem telefonu (22) 59 79 544. Wszelkie niezbędne informacje są na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego - www.mazovia.pl.

- Służby konsularne na bieżąco informują nas, jaka jest sytuacja przebywających poza granicami klientów Sky Club. W najbliższych godzinach okaże się, z których krajów w pierwszej kolejności będziemy musieli ewakuować turystów. Docierają do nas już pojedyncze sygnały z Ibizy, Maroko i Egiptu dotyczące problemów z zakwaterowaniem i możliwością kontynuowania pobytu. W najbliższych godzinach ustalimy harmonogram powrotów do kraju - dodała Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki, Izabela Stelmańska.

Według uzyskanych dotychczas informacji, klienci biura Sky Club sp. z o.o. znajdują się w Turcji (ponad 660 osób), Grecji (ponad 1200 osób), Hiszpanii (ponad 800 osób), Maroko (ponad 160 osób), Tunezji (ponad 160 osób), Egipcie (ponad 900 osób), Portugalii (ponad 200 osób), na Cyprze (50 osób), w Bułgarii (ok. 140 osób - Varna i Burgas) oraz na Kubie (15 osób).

Dziś do kraju powróci pierwszych 800 turystów. Są to planowe powroty turystów, którzy właśnie kończą swój pobyt. Koszty powrotu zostaną pokryte z gwarancji ubezpieczeniowej.

d2dsstm

Biuro poinformowało również, że wstrzymało sprzedaż imprez turystycznych oraz anulowało te, które miały rozpocząć się od 4 lipca br.

W celu jak najszybszego sprowadzenia turystów do kraju urząd marszałkowski jest w kontakcie z ubezpieczycielem - Towarzystwem Ubezpieczeń TU Europa S.A., a także Ministerstwem Sportu i Turystyki, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Polską Izbą Turystyki.

Urząd marszałkowski jest zobowiązany na mocy ustawy o usługach turystycznych do zapewnienia turystom powrotu do kraju. Samorząd Województwa Mazowieckiego nie ponosi żadnej odpowiedzialności materialnej za zobowiązania SKY CLUB Sp. z o.o. Zarówno powroty turystów do kraju, jak i roszczenia osób, które wykupiły wycieczki, a z nich nie skorzystały będą wypłacane do kwoty gwarancji ubezpieczeniowej - 25 mln zł.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mzag/

d2dsstm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dsstm