USA/Kolejne zgody na eksport skroplonego gazu

Amerykański Departament Energii (DoE) wydał ostateczną zgodę na eksport LNG z planowanego terminala Cameron w Luizjanie. Tym samym pełny zostaw niezbędnych pozwoleń i decyzji na wysyłkę LNG poza strefy wolnego handlu mają już trzy amerykańskie obiekty.

DoE poinformował, że instalacja Cameron LNG - dawniej znana jako Hackberry - otrzymała pozwolenie na eksport rzędu 60 mln m sześc. gazu w formie LNG dziennie - czyli ok. 20 mld m sześc. rocznie - przez 20 lat do krajów, z którymi USA nie mają podpisanych umów o wolnym handlu.

Jednocześnie Departament zgodził się na eksport niewielkich ilości LNG w specjalnych, przewożonych statkami kontenerach z projektowanej instalacji Carib na Florydzie. Gaz stamtąd miałby trafiać na Karaiby.

W sumie zgody - ostateczne lub warunkowe - na eksport skroplonego gazu poza strefy wolnego handlu z USA ma już osiem instalacji - w budowie lub planowanych. Zgoda na wysyłkę LNG poza strefy wolnego handlu z USA oznacza możliwość eksportu gazu do Europy, żadne państwo UE nie posiada umowy o wolnym handlu z USA. Zezwoleń na wysyłanie LNG do państw mających umowy o wolnym handlu z USA jest ponad 30.

Zgodnie z amerykańskimi przepisami, polityczną zgodę na eksport surowców energetycznych, w tym LNG, wydaje Departament Energii USA (DoE), oddzielnie dla państw, które mają z USA umowę o wolnym handlu i takiej umowy nie posiadających. Departament bierze pod uwagę m.in. czy potencjalny eksport gazu nie będzie miał niekorzystnych skutków dla amerykańskich konsumentów i nie szkodzi "interesowi publicznemu".

Do samej budowy potrzebne są natomiast zgody Federalnej Komisji Regulacji Energetyki (FERC), która zajmuje się kwestiami środowiskowymi, pozwoleniami na budowę itp. Pozytywne decyzje FERC mają już trzy obiekty - najbardziej zaawansowany projekt eksportowy LNG Sabine Pass w Luizjanie oraz planowane terminale Cameron i Freeport.

Zgodnie z planami koncernu Cheniere, pod koniec 2015 r. z Sabine Pass będzie można wyeksportować pierwszy gaz, a docelowo terminal ma mieć możliwość wysyłania niemal 30 mld m sześc. gazu w postaci LNG rocznie.

Przy okazji wydania zgód dla terminali Cameron i Carib Departament Energii przypomniał, że wydobycie gazu w Stanach Zjednoczonych ciągle rośnie, a władze federalne szacują, że w 2014 r. osiągnie rekordowy poziom niemal 2,8 mld m sześc. dziennie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)