Trwa ładowanie...
dvdue2i

USA/Małe zmiany na Wall Street po danych z rynku pracy

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła małe zmiany głównych indeksów po wyraźnie lepszych od oczekiwań danych z rynku pracy, które przybliżają perspektywę podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną na najbliższym posiedzeniu w grudniu.

Share
dvdue2i

Na zamknięciu Dow Jones Industrial zyskał 46,9 pkt. (0,26 proc.) i wyniósł 17.910,33 pkt.

S&P 500 stracił 0,73 pkt. (0,03 proc.) i wyniósł 2.099,20 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 19,38 pkt. (0,38 proc.) i wyniósł 5.147,12 pkt.

dvdue2i

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w październiku wzrosła o 271 tys., podczas gdy we wrześniu wzrosła o 137 tys., po korekcie.

Stopa bezrobocia w USA w październiku wyniosła 5,0 proc., wobec 5,1 proc. we wrześniu. Stopa bezrobocia w USA jest na najniższym poziomie od kwietnia 2008 roku.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 5,0 proc. Prognozowali też, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 185 tys. wobec 142 tys. we wrześniu przed korektą.

Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w październiku o 0,4 proc., wobec braku zmian miesiąc wcześniej. Tutaj spodziewano się w październiku odczytu 0,2 proc.

dvdue2i

Dobre dane z rynku pracy stanowią argument za podwyższeniem stóp procentowych przez Fed przed końcem roku. Do czasu kolejnego posiedzenia Fed, które zaplanowane jest na 16 grudnia, rynek pozna jeszcze jeden comiesięczny raport z rynku pracy - za listopad.

Z wyliczeń Bloomberga wynika, że notowania kontraktów terminowych wskazują, iż prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu jest wyceniane po publikacji piątkowych danych na ok. 70 proc.

"Dane z rynku pracy stanowią zielone światło dla Fed do podwyżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu. To, czy Fed ostatecznie zdecyduje się na ten ruch, zależy teraz od tego, czy dane, jakie napłyną w kolejnych sześciu tygodniach potwierdzą trend, na który wskazuje odczyt z rynku pracy z październik - myślę, że tak będzie" - ocenił w komentarzu Mohamed El-Erian, główny doradca ekonomiczny w Allianz SE.

"Ważne jest również, czy czynniki związane z sytuacją poza granicami USA będą pozostawały korzystne i czy będzie się dalej utrzymywał relatywny spokój na międzynarodowych rynkach" - dodał.

dvdue2i

Szefowa Fed Janet Yellen powiedziała w tym tygodniu, że decyzja w sprawie podniesienia stóp procentowych w USA w grudniu nie została jeszcze podjęta, istnieje jednak taka możliwość. O tym, czy Rezerwa Federalna ostatecznie podejmie decyzję o podwyżce zadecydują dane makroekonomiczne, które napłyną do czasu posiedzenia.

W reakcji na piątkowe dane z rynku pracy rosły rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Silnie umocnił się również dolar, Kurs EUR/USD spadł w trackie sesji do poniżej poziomu 1,075 i jest najniżej od kwietnia.

Zyskujący na wartość dolar szkodził notowaniom ropy naftowej. Cena ropy WTI spadała w trakcie sesji o ponad 1,5 proc. i zeszła poniżej poziomu 44,5 USD za baryłkę.

dvdue2i

Podziel się opinią

Share
dvdue2i
dvdue2i