Trwa ładowanie...
dvdue2i

USA/Minimalne zmiany na Wall Street przed Świętem Dziękczynienia

Środowa sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem minimalnych zmian głównych indeksów, a w centrum uwagi znalazła się spora porcja publikacji makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki. W czwartek rynek akcji w USA będzie zamknięty z powodu Święta Dziękczynienia.

Share
dvdue2i

Na zamknięciu Dow Jones Industrial zyskał 1,2 pkt. (0,01 proc.) i wyniósł 17.813,39 pkt.

S&P 500 spadł o 0,27 pkt. (0,01 proc.) i wyniósł 2.088,87 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 13,34 pkt. (0,26 proc.) do 5.116,14 pkt.

dvdue2i

"Przed Świętem Dziękczynienia aktywność na rynku jest niska. Mamy nieduże wzrosty, rynek czeka jednak na jakiś silniejszy impuls. Być może dostarczy go Fed" - ocenił w CNBC Peter Boockvar, główny ekonomista The Lindsey Group.

Tydzień na amerykańskich giełdach jest skrócony. Wall Street jest zamknięta w czwartek z powodu obchodów Święta Dziękczynienia, notowania w piątek będą natomiast skrócone.

Dwie pierwsze sesje na Wall Street w tym tygodniu zakończyły się niedużymi zmianami głównych indeksów, a nastrojów na rynkach nie była w stanie popsuć na długo informacja o zestrzeleniu przez Turcję rosyjskiego samolotu wojskowego na granicy syryjsko-tureckiej.

W centrum uwagi utrzymuje się polityka banków centralnych. Rynek spodziewa się, że amerykański Fed podniesie stopy procentowe na posiedzeniu zaplanowanym na połowę grudnia.

dvdue2i

Wcześniej, bo już na posiedzeniu w przyszłym tygodniu, swój program stymulacji monetarnej zwiększyć może natomiast Europejski Bank Centralny. Agencja Reuters podała w środę powołując się na anonimowe źródła, że europejscy bankierzy centralni zastanawiają się nad kolejnymi środkami stymulacyjnymi, które mogą objąć zwiększenie skupu obligacji.

Rynek poznał w środę sporą porcję danych makro z USA. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 260 tys. z 272 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 270 tys.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w październiku wzrosły mdm o 3,0 proc., po tym jak we wrześniu spadły o 0,8 proc. mdm po korekcie. Analitycy oczekiwali, że zamówienia wzrosną o 1,7 proc. mdm.

Zamówienia na dobra trwałe z wykluczeniem środków transportu wzrosły o 0,5 proc. wobec spadku o 0,1 proc. miesiąc wcześniej po korekcie. Tutaj analitycy oczekiwali wzrostu o 0,3 proc. mdm. Wydatki amerykańskich konsumentów w październiku wzrosły o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca; we wrześniu wzrosły o 0,1 proc. mdm. Dochody Amerykanów wzrosły o 0,4 proc. mdm, wobec wzrostu o 0,2 proc. mdm w poprzednim miesiącu po korekcie.

dvdue2i

Ekonomiści spodziewali się, że wydatki konsumenckie wzrosną o 0,3 proc. mdm oraz że dochody wzrosną o 0,4 proc.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w listopadzie 91,3 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się w listopadzie wskaźnika na poziomie 93,1 pkt.

Sprzedaż nowych domów w USA w październiku wyniosła 495 tys. w ujęciu rocznym. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż nowych domów wyniesie 500 tys. Miesiąc wcześniej odnotowano 447 tys. po korekcie wobec 468 tys. sprzed korekty.

dvdue2i

Podziel się opinią

Share
dvdue2i
dvdue2i