Trwa ładowanie...
d295ah5

USA. Polski kościół znika po 115 latach istnienia. Miał zbyt mało wiernych

Polscy wierni nie odwiedzą już parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chelsea, w stanie Massachusetts. Biskup zdecydował się na jej likwidację, a tłumaczy tę decyzję faktem, że parafia ma za mało wiernych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA. Znika polski kościół w Chelsea, Massachusetts. Po 115 latach istnienia (zdj. ilustracyjne).
USA. Znika polski kościół w Chelsea, Massachusetts. Po 115 latach istnienia (zdj. ilustracyjne). (Pexels)
d295ah5

O sprawie informuje "Super Express", który podaje, że parafianie z Chelsea liczyli się z faktem utraty swojego kościoła już od jakiegoś czasu. Biskup Bostonu Mark O’Connell już na jesieni ubiegłego roku zapowiedział, że parafia w św. Stanisława Biskupa i Męczennika zostanie wstępnie zamknięta w czerwcu.

Ostatnie spotkanie konsultacyjne w tej sprawie było zaplanowane na Wielkanoc. Nie odbyło się jednak przez trwającą pandemię koronawirusa.

O’Connell tłumaczył w piśmie do wiernych, że misja kościoła, który miał za zadanie służyć polskiej społeczności w Chelsea, "dobiegła końca". Dalej dodawał, że kościenicy dostrzegają od lat powolny, ale nieubłagany odpływ wiernych.

d295ah5

Zobacz też: Urlop jesienią? "Trudno wyrokować". Polacy ostrożnie podchodzą do rezerwacji

Przyczyny są tego różne. Z jednej strony do Massachusetts, gdzie zlokalizowana jest parafia, napływa coraz mniej imigrantów z Polski. Z drugiej natomiast - zmienia się też demografia. Coraz mniej dzieci rodzi się w polskich rodzinach w Chelsea, przez co liczba wiernych się kurczy.

Czytaj: Piwa bezalkoholowe mają lepszy skład niż kolorowe napoje gazowane. Porównała etykiety

d295ah5

Biskup, cytowany przez "SE", poinformował również parafian, że aktywa parafii św. Stanisława zostaną podzielone pomiędzy dwie inne polskie parafie: Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie i Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem.

Sprawdź: Szturm na sklep przy plaży. Czytelnik wysłał zdjęcie

Dziennik przypomina, że to nie jest pierwsza polska parafia, która znika z mapy Stanów Zjednoczonych. Podobny los czekał m.in. kościół Matki Bożej Różańcowej w Springfield, MA. Zamknięto go na przełomie lat 2017-2018.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d295ah5

Podziel się opinią

Share
d295ah5
d295ah5