Trwa ładowanie...
d11id9y
21-02-2017 23:50

USA/ Wall Street znów z rekordami, jastrzębie sygnały z Fed umacniają USD

Po trzydniowej przerwie na giełdzie w USA dominowali kupujący, dzięki którym ponownie w ostatnich dniach indeksy na Wall Street wspięły się na rekordowe poziomy. W reakcji na jastrzębie wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych umacniała się waluta USA.

d11id9y
d11id9y

Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,58 proc. do 20.743,00 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,60 proc. i wyniósł 2.365,38 pkt. Nasdaq Comp. zyskał 0,47 proc. do 5.865,95 pkt.

Od czasu wyborów prezydenckich w USA indeksy na Wall Street zyskały już 10 proc. Wzrostom przewodził sektor paliwowy, który korzystał na rosnących cenach ropy naftowej. Do zwyżek na DJI najmocniej przyczyniły się notowania Wal-Mart, Boeing i Chevron.

Kolejne spółki podały swoje wyniki kwartalne. Niemal 3 proc. zwyżkowały walory Walmart. Sieć supermarketów spożywczych wypracowała zgodny z oczekiwaniami zysk na akcję, lecz szacunki analityków wyprzedził wynik sprzedaży porównywalnej.

Bez zmian pozostawały notowania Home Depot. Sieć marketów AGD przedstawiła wyższy od oczekiwań zysk na akcję i sprzedaż netto za IV kw.

d11id9y

Około 1 proc. nad kreską poruszały się notowania kolejnej sieci - Macy's. Firma pozytywnie zaskoczyła zyskiem w IV kw.

Do wtorku 84 proc. spółek notowanych na indeksie S&P 500 podało swoje wyniki. Wśród nich 66 proc. wyprzedziło oczekiwania rynku względem zysków. Ankietowani przez Bloomberga analitycy oczekują, iż przeciętnie zyski przedsiębiorstw z S&P 500 wzrosną w IV kw. 2016 r. o 5,1 proc., podczas gdy na początku sezonu wyników oczekiwano 3,8 proc.

W centrum uwagi rynku znajdują się wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej oraz odczyty PMI ze strefy euro.

We wtorek Patrick Harker z Fed Philadelphia powiedział, iż nie wyklucza podwyżki stóp procentowych na zaplanowanym w połowie marca posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Harker ponownie zabierze głos o godz. 18.00 czasu polskiego. W minionym tygodniu w podobnym tonie wypowiedziała się prezes Fed Janet Yellen. W poniedziałek z kolei Loretta Mester, prezes Fed z Cleveland stwierdziła, że "czułaby się dobrze", gdyby w tym momencie doszło do podwyżki stóp procentowych w USA.

d11id9y

Wypowiedź Harkera okazała się dla rynków sygnałem do kupna amerykańskiej waluty. Kurs EUR/USD spada o 1,1 proc. do 1,054, blisko ponad miesięcznych minimów 1,052, odnotowanych w ubiegłym tygodniu. Kwotowanie pary USD/JPY kształtuje się w okolicach 113,5, w górę o 0,3 proc.

Tymczasem trwa wyczekiwanie na środową publikację protokołu z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Na przełomie stycznia i lutego Fed pozostawił bez zmian główną stopę procentową - na poziomie 0,50-0,75 proc.

Na rynku nie ustają spekulacje o terminie kolejnej podwyżki kosztu pieniądza w USA. Wyceniane przez kontrakty terminowe na stopę Fed implikowane prawdopodobieństwo podwyżki stóp w marcu wynosi we wtorek 36 proc. Rynek spodziewa się kolejnego ruchu w górę dopiero w czerwcu (75 proc.) oraz dwóch podwyżek w całym 2017 r.

Rynek ciągle czeka na szczegóły propozycji fiskalnych Donalda Trumpa. Inwestorzy liczą, iż administracja Białego Domu w najbliższych dniach ujawni choć część planów. W czwartek podczas Conservative Political Action Conference głos zabiorą czołowi doradcy Trumpa - Steve Bannon oraz Reince Priebus. W najbliższy wtorek, Trump wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu.

d11id9y

Rynek pozytywnie przyjął poniedziałkową decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa, ktory nominował na doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego doświadczonego generała Herberta Raymonda McMastera.

Z Europy napłynęły we wtorek mocne dane o koniunkturze w lutym - kolejne, które wskazują na ożywienie gospodarcze w eurolandzie. Indeksy PMI w sektorze przemysłowym i usług strefy euro wzrosły do poziomów niewidzianych od niemal 6 lat, podobnie jak w niemieckim przemyśle.

Mocno odreagowywały greckie obligacje. Rentowność 10-letnich papierów rządowych tego kraju zniżkowały ponad 30 pb bazowych, 2-letnich nawet 130 pb.

Ministrowie finansów strefy euro zgodzili się w poniedziałek w Brukseli na zmianę podejścia wobec Grecji, aby mogła skupić się na przeprowadzaniu reform strukturalnych, a nie tylko na poprawiających sytuację budżetową.

d11id9y

Drożała ropa naftowa. We wtorek sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo powiedział, iż kartel zamierza w 100 proc. osiągnąć cele redukcji wydobycia ropy, obowiązujące od początku roku. Ze styczniowych danych wynika, iż członkowie kartelu w ok. 90 proc. wypełniali cele ograniczenia produkcji. We wtorek duże banki inwestycyjne podwyższyły natomiast prognozy ceny surowca w bieżącym roku.

W Europie indeks Euro Stoxx 600 wzrósł o 0,81 proc., francuski CAC 40 zwyżkował 0,49 proc., brytyjski FTSE 100 stracił 0,34 proc., a niemiecki DAX zyskał 1,18 proc.

We wtorek wyniki podali giganci z branży wydobywczej. BHP Billiton podał, że w I połowie roku zysk spółki wyniósł 3,24 mld USD wobec prognoz 2,94 mld USD. Anglo American zanotował zaś w roku finansowym skorygowany zysk na akcję w wysokości 1,72 USD wobec prognoz 1,39 USD.

Słabo radził sobie we wtorek bank HSBC - walory tej spółki spadały najmocniej od 18 miesięcy, o 7 proc. Bank zanotował niższy zysk kwartalny od prognoz analityków. Skorygowany zysk przed opodatkowaniem wzrósł o 39 proc. do 2,62 mld USD, a analitycy spodziewali się 3,78 mld USD.

d11id9y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11id9y