Trwa ładowanie...
d2hi6g5
16-12-2015 23:40

USA/Wzrosty na Wall Street po podwyżce stóp procentowych

Amerykańskie giełdy zareagowały wzrostami na decyzję Fed o podniesieniu stóp proc. i komunikat zapewniający o stopniowym i łagodnym cyklu dalszych podwyżek. W ocenie analityków Rezerwa Federalna zachowała się zgodnie z oczekiwaniami rynku, co uspokoiło inwestorów.

Share
d2hi6g5

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 224,18 pkt. (1,28 proc.) i wyniósł 17.749,09 pkt.

S&P 500 zyskał 29,66 pkt. (1,45 proc.) i wyniósł 2.073,07 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 75,78 pkt. (1,52 proc.) do 5.071,13 pkt.

"W końcu mamy jasność co do polityki Fed, czego brakowało w ostatnim czasie i to jest pozytywny czynnik" - uważa Matt Maley, strateg z Miller Tabak & Co. w Nowym Jorku.

d2hi6g5

"Wiemy też, że Fed będzie +gołębi+. Chociaż inwestorzy się tego spodziewali, to dobrze mieć ostateczne potwierdzenie" - dodał.

Rezerwa Federalna podjęła w środę jednogłośną decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej funduszy federalnych do 0,25-0,50 proc. z 0,0-0,25 proc.

Większość ankietowanych przez agencję Bloomberg ekonomistów spodziewała się właśnie takiej decyzji.

Fed utrzymywał stopę procentową blisko zera od 2008 r. Środowa decyzja była pierwszą podwyżką stóp procentowych w USA od 2006 r.

d2hi6g5

"Fed potwierdził dobry stan amerykańskiej gospodarki, ale nie zaskoczył rynków bardziej agresywnym podejściem do cyklu zaostrzenia polityki pieniężnej. To bardzo gołębia podwyżka" - ocenił Stephen Wood, strateg z Russel Investments w Nowym Jorku.

Janet Yellen, prezes Fed zapewniła na konferencji po posiedzeniu, że proces normalizacji stóp procentowych w USA będzie przebiegał stopniowo i łagodnie.

W komunikacie Fed ocenił, że warunki gospodarcze uzasadniają tylko stopniowe podnoszenie stóp procentowych. Ścieżka wzrostu stóp będzie zależna od danych gospodarczych.

Zdaniem Fed poprawa warunków na rynku pracy jest znacząca, jednak wciąż istnieje przestrzeń do dalszej poprawy. Ryzyka dla wzrostu gospodarczego i rynku pracy są zbalansowane, a Rezerwa Federalna będzie uważnie obserwować rzeczywistą i oczekiwaną inflację.

"Polityka monetarna jest wciąż akomodacyjna, nawet po tej podwyżce, przez co wspiera dalszą poprawę na rynku pracy i powrót inflacji do celu" - napisano w komunikacie.

d2hi6g5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hi6g5