Trwa ładowanie...

Usamorządowienie PKP Przewozy Regionalne z korzyścią dla pasażerów

Usamorządowienie spółki PKP Przewozy
Regionalne przyczyni się do stworzenia spójnego systemu transportu
publicznego w regionach, co zwiększy wygodę pasażerów - powiedział
w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Jerzy Engelhardt.

Usamorządowienie PKP Przewozy Regionalne z korzyścią dla pasażerówŹródło: PAP
dbi5118
dbi5118

Minister poinformował, że wszystkie zmiany organizacyjne, wprowadzane obecnie w segmencie kolejowych przewozów regionalnych i międzywojewódzkich (czyli np. wprowadzenie od 14 grudnia nowego rozkładu jazdy w PKP)
, są wynikiem zapisu strategii dla transportu kolejowego do 2013 roku.

Wiceminister powiedział, że strategia ta zakłada usamorządowienie spółki PKP Przewozy Regionalne, czyli "przekazanie samorządom wojewódzkim, odpowiedzialnym za organizowanie i finansowanie regionalnych przewozów pasażerskich, władzy nad spółką".

Na początku grudnia Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie finansowania regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich, która otworzyła drogę do ich usamorządowienia.

Usamorządowienie ma nastąpić po podpisaniu porozumienia przez stronę rządową i samorządową. Na mocy porozumienia Rada Ministrów zobowiązuje się do zagwarantowania środków finansowych na zakup, modernizację i naprawy kolejowych pojazdów szynowych przeznaczonych do przewozów pasażerskich w latach 2009-2020.

_ Istotą usamorządowienia jest skupienie na szczeblu regionalnym wszystkich podstawowych funkcji, związanych z realizacją zadań przewozowych _ - poinformował wiceminister.

_ Usamorządowienie spółki przyczyni się do stworzenia spójnego systemu transportu publicznego w regionach. Te wszystkie działania są ukierunkowane na wygodę pasażerów _ - podkreślił.

dbi5118
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbi5118