Trwa ładowanie...
bankomat
12-01-2019 18:16

Uwaga na karty płatnicze! Szczególnie w jednym mieście RFN

Nowoczesne systemy kart płatniczych utrudniają kradzież danych w bankomatach. Mimo to w liczba przypadków skimmingu rośnie. Jedno miasto wiedzie w statystykach kradzieży danych.

Uwaga na karty płatnicze! Szczególnie w jednym mieście RFNŹródło: 123RF
d8mlih9

W przeciwieństwie do trendu ogólnoniemieckiego, w Berlinie nasila się zjawisko skimmingu bankomatowego. Jak poinformowało w sobotę (12.01.19) przedsiębiorstwo Euro Kartensysteme GmbH z Frankfurtu nad Menem, w ubiegłym roku w stolicy Niemiec odnotowano 343 przypadki skimmingu, o 56 przypadków więcej niż rok wcześniej.

Przy tym bankomaty tak zostały zmanipulowane, że przestępcy mogli nielegalnie odczytać nie tylko dane z paska magnetycznego karty płatniczej posiadacza, lecz także kod PIN.

Eksperci przypuszczają, że oszuści celują głównie w karty płatnicze turystów z łatwym do skopiowania paskiem magnetycznym. Dotyczy to np. kart płatniczych z USA. Tak skopiowany pasek jest nanoszony na inną nielegalną kartę, którą przestępcy mogą wykorzytać w transakcjach płatniczych.

d8mlih9

Niemcy od końca 2010 r. wprowadziły karty płatnicze oparte na technologii EMV, która dzięki systemowi chipowemu zapewnia większe bezpieczeństwo posiadaczom kart.

Żadnego przypadku w Brandenburgii

Liczba odnotowanych przypadków skimmingu w Berlinie jest wielokrotnie większa niż w innych landach RFN. W Nadrenii Północnej-Westfalii, zajmującej drugie miejsce w rankingu, doszło do 48 przypadków kradzieży danych. W zajmującej trzecie miejsce Hesji odnotowano 19, w Hamburgu 18, a w Bawarii tylko 7 przypadków. Natomiast w landach wschodnich: w Brandenburgii, Saksonii, Saksonii Anhalcie i Turyngii nie odnotowano ani jednego przypadku kradzieży danych tą drogą.

W całych Niemczech doszło w 2017 r. do 449 kradzieży danych z kart płatniczych, tj. o 50 mniej niż rok wcześniej. Przy tym pojedyncze bankomaty mogły być wykorzystane wielokrotnie.

d8mlih9

Suma szkód w wysokości 1,44 mln euro to stosunkowo niski poziom. W 2017 szkody z tytułu skimmingu wyniosły 2,2 mln, a rok wcześniej 1,9 mln euro.

W Niemczech działa 58 tys. bankomatów, 820 tys. terminali płatniczych w sieciach handlowych, a w obiegu jest 100 mln kart debetowych z chipem. Dlatego przestępcy muszą daleko podróżować, by skradzione w Niemczech dane mc spieniężyć.

Ofiary skimmingu w Niemczech nie muszą obawiać się strat finansowych. Z reguły banki zwracają szkody, pod warunkiem, że klient właściwie obchodził się z kartą płatniczą i kodem PIN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d8mlih9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8mlih9