Trwa ładowanie...

VAT 2014 w Akademii PARP

Często nowelizowane przepisy o podatku VAT przysparzają problemów niejednemu przedsiębiorcy. Od 1 stycznia 2014 weszły w życie kolejne zmiany. Jak prawidłowo stosować skomplikowane przepisy i jak wdrożyć zmiany prawne w firmie?

VAT 2014 w Akademii PARPŹródło: Flickr / CC, fot: 401k
d2vnat2
d2vnat2

Akademia PARP właśnie udostępniła nową wersję szkolenia z podatku VAT. Szkolenie "Podatek VAT 2014" uwzględnia liczne zmiany w przepisach o VAT, które obowiązują od początku 2014 roku i wpływają na funkcjonowanie każdego biznesu prowadzonego w Polsce.

- Jak co roku Akademia PARP przygotowała uaktualnioną wersję szkolenia z podatku VAT. W tym roku zmiany są tak duże, że warto poświęcić trochę czasu na przejście szkolenia. Umożliwi to poznanie nowego podejścia, jakie powinniśmy od tego roku stosować przy czynnościach związanych z VAT - np. podejścia do powstania obowiązku podatkowego, czy zasad wystawiania faktur - mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.

"Podatek VAT 2014" to obszerne źródło wiedzy dla przedsiębiorców i pracowników z sektora MSP. W szkoleniu zwrócono uwagę na nowe przepisy dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego. Wielu przedsiębiorców może też nie zdawać sobie sprawy, jak prawidłowo wystawiać faktury według nowych przepisów.

Od 2014 roku data wystawienia faktury nie decyduje już o tym, w jakim terminie ująć należy czynność opodatkowaną dla celów VAT. Decydująca jest data wykonania czynności opodatkowanej, czyli data wykonania usługi lub wydania towaru. Jeżeli przedsiębiorca otrzyma zapłatę lub jej część przed dniem wydania towaru lub wykonania usługi, wówczas data zapłaty będzie datą powstania obowiązku podatkowego. Również prawo do odliczania podatku naliczonego dotyczy okresu, w którym, w odniesieniu do nabytych lub importowanych towarów i usług, powstał obowiązek podatkowy.

d2vnat2

Jako że obowiązek podatkowy związany jest z transakcją, a nie z fakturą, przedsiębiorstwa mają obecnie więcej czasu na wystawienie tego dokumentu. Fakturę należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę albo otrzymano całość lub część zapłaty. Większa jest też swoboda wystawiania tzw. faktur zaliczkowych. Teraz fakturę można wystawić nawet 30 dni przed wykonaniem usługi lub dostawy towaru.
Zmiany dotyczą również innych obszarów, np. definicji podstawy opodatkowania, zasad ustalania limitu sprzedaży uprawniającej do zwolnienia z VAT i zakresu czynności uznawanych za zwolnione z VAT, czy dokumentowania transakcji międzynarodowych.

- Część przedsiębiorców nie jest jeszcze w pełni świadoma nowych zasad. Błędnie wystawiają faktury w przypadku otrzymania zaliczki, nieprawidłowo ustalają moment powstania obowiązku podatkowego, czy okres, za który odliczają VAT. Ze względu na skalę zmian, zachęcamy do przejścia całego szkolenia "Podatek VAT 2014" - mówi Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP.

Akademia PARP to portal szkoleniowy dający nieograniczony dostęp do wiedzy biznesowej. Szkolenia dostępne są pod adresem www.akademiaparp.gov.pl. Mogą z nich korzystać przedsiębiorcy i pracownicy z firm z sektora MSP oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

d2vnat2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vnat2