Trwa ładowanie...
d2axngj
węgiel

W 2010 r. wzrośnie eksport węgla - może być równy importowi

Wielkość eksportu polskiego węgla przekroczy w tym roku 10 mln ton, z czego niespełna 9 mln ton wyśle za granicę Węglokoks - szacuje prezes tej firmy Jerzy Podsiadło. Jego zdaniem jest szansa, że w tym roku wielkości polskiego eksportu i importu węgla zrównają się.
Share
W 2010 r. wzrośnie eksport węgla - może być równy importowi
Źródło: Jupiterimages
d2axngj

W ubiegłym roku polski eksport węgla zamknął się wielkością ponad 8,7 mln ton, a import wyniósł ok. 11 mln ton - Polska już od kilku lat jest importerem węgla netto. W tym roku jednak dynamika importu nieco osłabła, a eksport wzrósł.

- W trakcie roku nasz eksport pierwszy raz przewyższył import, trudno jednak przewidzieć, czy ten trend utrzyma się do końca roku. Nawet jeśli dojdzie do zrównania wielkości eksportu i importu, z pewnością ta tendencja nie będzie miała trwałego charakteru - powiedział Podsiadło podczas katowickiej konferencji o kondycji i przyszłości górnictwa.

Jego zdaniem, nie ma żadnych administracyjnych możliwości zahamowania importu węgla. Wskazał, że jedyną metodą, by wygrać z importem, jest poprawa konkurencyjności i efektywności polskiego górnictwa, a ta - jak mówił - jest utrudniona bez prywatyzacji. Sam Węglokoks ma trafić na giełdę w przyszłym roku, powiązany z Katowickim Holdingiem Węglowym.

d2axngj

Według ostatnich dostępnych danych, na koniec sierpnia, import węgla do Polski wynosił ok. 8,2 mln ton, z czego ponad 2 mln ton to węgiel koksowy (głównie na potrzeby koncernu ArcelorMittal i należącej do niego koksowni Zdzieszowice), a pozostała część - energetyczny.

- Nastąpiło osłabienie konkurencyjności węgla importowanego, z kilku powodów. Pierwszy z nich to słaba złotówka w pierwszych miesiącach tego roku, co podrożyło import. Druga przyczyna to popyt na węgiel w krajach rozwijających się, głównie w Chinach i Indiach - część węgla, trafiającego dotąd do Europy, została skierowana do tych krajów. Trzeci powód to problemy techniczne i transportowe, gdy chodzi o węgiel rosyjski - wyliczał Podsiadło.

Węglokoks zakładał wyeksportowanie w tym roku ok. 9 mln ton węgla, z czego ok. 8 mln ton to węgiel energetyczny. Zmniejszenie sprzedaży w ostatnim czasie może oznaczać, że ta wielkość nie zostanie osiągnięta; według prezesa, w sumie tegoroczny eksport firmy wyniesie ok. 8,6-8,8 mln ton węgla, wobec 6,7 mln ton w roku ubiegłym i 6,6 mln ton w 2008 r. Rok wcześniej było to 10,2 mln ton.

W ubiegłym roku przedmiotem światowego handlu węglem było 916 mln ton tego surowca, przy światowym wydobyciu sięgającym 6,1 mld ton. 94 proc. handlu odbywa się drogą morską. Największy zbyt jest w rejonie Pacyfiku, gdzie ciężar handlu węglem od lat stale przesuwa się z rejonu Atlantyku. Dzieje się tak dlatego, że węgiel stał się głównie paliwem krajów rozwijających się - Chin i Indii.

d2axngj

Podsiadło ocenił, że ceny węgla na międzynarodowych rynkach są obecnie stabilne - w listopadzie cena za tonę węgla w zachodnioeuropejskich portach osiągnęła 104 USD, zrównując się z ceną z listopada 2008 r. Wówczas jednak ceny systematycznie spadały, obecnie nieznacznie umacniają się.

- Mamy trend umacniający, jednak nasze analizy wskazują, że nie ma silnych, fundamentalnych przyczyn dla umacniania się cen węgla. Nie ma więc do końca potwierdzenia, że tak będzie nadal - skomentował prezes.

Do końca września Węglokoks wypracował ok. 145 mln zł zysku netto i zakłada jego zwiększenie do końca roku. W połowie przyszłego roku firma, powiązania z Katowickim Holdingiem Węglowym, zamierza pod własnym szyldem zadebiutować na giełdzie.

Oprócz Węglokoksu węgiel koksowy eksportuje również bezpośrednio grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Marek Błoński

d2axngj

Podziel się opinią

Share
d2axngj
d2axngj