Trwa ładowanie...

W 2011 r. więcej firm z pełną księgowością

W przyszłym roku spółki osobowe i przedsiębiorcy będą prowadzić księgi, jeśli ich tegoroczne obroty przekroczą 4 mln 784 tys. 400 zł. Limit będzie więc o 280 tys. zł niższy niż obecnie.

W 2011 r. więcej firm z pełną księgowościąŹródło: Jupiterimages
d1qr804
d1qr804

Wskutek tego wzrośnie liczba firm, które zamiast się rozliczać na podstawie księgi przychodów i rozchodów, będą musiały prowadzić pełną księgowość. Oznacza to dla nich większe koszty. Księgi rachunkowe są bowiem znacznie bardziej skomplikowane. Za zlecenie ich prowadzenia biuru rachunkowemu trzeba więc zapłacić więcej.

Obniżka limitu jest skutkiem spadku kursu euro. Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o rachunkowości równowartość 1,2 mln euro przelicza się bowiem po średnim kursie ogłoszonym przez NBP na 30 września roku poprzedzającego rok obrotowy. Wczoraj wyniósł on 3,9870 zł, a rok temu było to aż 4,2226 zł (ponad 5 proc. więcej).

Limit przychodów jest istotny dla osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich. Zgodnie z ustawą o rachunkowości podmioty te muszą prowadzić księgi rachunkowe, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1,2 mln euro. Z przepisu tego wynika, że nie wszystkie uzyskiwane w danym roku przychody są uwzględniane podczas ustalania, czy firma przekroczyła limity zobowiązujące do prowadzenia pełnej księgowości. Nie bierze się bowiem pod uwagę np. pozostałych przychodów operacyjnych.

Szkopuł w tym, że ustawa o PIT także zawiera przepisy nakładające obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Odwołują się one do ustawy o rachunkowości, ale tylko w zakresie wysokości limitów. Jednocześnie nakazują uwzględniać wszystkie przychody z działalności gospodarczej. Jest to znacznie szersza kategoria niż określona w ustawie o rachunkowości. Obejmuje między innymi przychody z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (zgodnie z prawem bilansowym nie są one brane pod uwagę).

Jak więc powinni postąpić podatnicy, aby uniknąć sporów? Muszą pamiętać, że organy podatkowe kierują się ustawą o PIT i nakazują uwzględniać wszystkie przychody z działalności. Oznacza to, że konsekwencją sprzedaży jednej nieruchomości może być konieczność zaprowadzenia ksiąg rachunkowych.

—kpt

d1qr804
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qr804