W 2014 r. odejdzie od 5 do 15 tys. urzędników

Z portugalskiej administracji publicznej odejdzie w 2014 r. od 5 tys. do 15
tys. osób. Liczba urzędników, z którymi zostaną rozwiązane umowy, została uwzględniona już w
projekcie budżetu.

W 2014 r. odejdzie od 5 do 15 tys. urzędników

Z portugalskiej administracji publicznej odejdzie w 2014 r. od 5 tys. do 15 tys. osób. Liczba urzędników, z którymi zostaną rozwiązane umowy, została uwzględniona już w projekcie budżetu.

Jak poinformował we wtorek sekretarz stanu ds. administracji publicznej Helder Rosalino, łączna liczba osób, które w 2014 r. opuszczą szeregi urzędnicze w Portugalii może być jednak znacznie wyższa. "Planowany przedział od 5 do 15 tys. osób dotyczy pracowników, którzy odejdą z administracji publicznej za porozumieniem stron", zapowiedział przedstawiciel portugalskiego rządu.

Propozycja masowych zwolnień w administracji publicznej została już przedstawiona związkom zawodowym. Rozmowy między obiema stronami rozpoczęły się we wtorek.

"Przedział planowanych zwolnień urzędników za porozumieniem stron na poziomie 5-15 tys. stanowi już część projektu ustawy budżetowej na 2014 r.", ujawnił Jose Abraao ze Związku Zawodowego Administracji Publicznej (FESAP).

Rządowy projektu budżetu na 2014 r. przewiduje, że w przypadku gdyby Portugalia zwolniła 15 tys. pracowników administracji publicznej, konieczne będzie wypłacenie odszkodowań za rozwiązanie umów o pracę o wartości blisko 500 mln euro.

"Jeszcze podczas tegorocznej jesieni Ministerstwo Pracy otrzyma dokładne wytyczne odnoszące się do planowanych na 2014 r. zwolnień w administracji publicznej", dodał Jose Abraao.

Od stycznia do czerwca br. w portugalskiej administracji publicznej zwolniono prawie 9,3 tys. pracowników. Oznacza to, że od grudnia 2011 r. musiało odejść łącznie 36,8 tys. urzędników. Według rządowego planu restrukturyzacji tego sektora do końca 2013 r. państwo zwolni ponad 20 tys. osób.

Pod koniec czerwca br. w portugalskiej administracji rządowej, regionalnej i samorządowej zatrudnionych było łącznie 575 tys. pracowników. Stanowili oni około 13 proc. wszystkich osób aktywnych zawodowo na terenie Portugalii.

Uszczuplenie personelu administracji publicznej Portugalii jest jednym z wymogów porozumienia, jakie zawarł ten kraj w maju 2011 r. z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Europejskim Bankiem Centralnym i Unią Europejską. Na podstawie tej umowy Lizbona otrzymała pomoc kredytową w wysokości 78 mld euro zobowiązując się do wdrożenia surowego programu oszczędnościowego i stabilizacji finansów publicznych.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)