Trwa ładowanie...
db6dzf8

W 2019 r. może w Polsce nie być papierosów. Polska Izba Handlu ostrzega

Niezwykle skomplikowany system śledzenia ruchu i pochodzenia papierosów musi wejść w życie już w maju. Tymczasem pracę nad ustawą wdrożeniową w Polsce się ślimaczą. Polska Izba Handlu ostrzega, że może się to skończyć tym, że po prostu nie będzie u nas papierosów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PIH ostrzega przed brakiem papierosów - i apeluje do premiera
PIH ostrzega przed brakiem papierosów - i apeluje do premiera (WP.PL)
db6dzf8

Polska Izba Handlu apeluje do premiera o przyspieszenie prac nad unijnym systemem śledzenia papierosów. Ten ma być wdrożony do 20 maja 2019 roku. A jak uważa PIH, system ten jest niezwykle skomplikowany - zarówno pod względem technicznym, jak i logistycznym. Aby system wdrożyć, potrzebna jest jednak nowelizacja ustawy tytoniowej. A o postępie prac nie słychać. To PIH bardzo niepokoi.

- Znaczące opóźnienia w procedowaniu nowelizacji ustawy tytoniowej powodują, że dostosowanie w wyznaczonym przez UE terminie do nowych regulacji będzie niezwykle utrudnione - mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

Czytaj też: Rekordową akcyzą chcą podpalić rynek tytoniowy? Przemytnicy mają powody do radości

db6dzf8

Sprzedawał papierosy w sklepie z zabawkami. Zobacz wideo:

- Nowe regulacje wymagają też formalnego zarejestrowania ponad 100 tys. punktów sprzedaży detalicznej. To nie tylko ogromne wyzwanie techniczne, ale również komunikacyjne, wymagające gotowych przepisów prawnych. Bez nich istnieje realne ryzyko, że po 20 maja 2019 r. sprzedaż wyrobów tytoniowych w punktach detalicznych będzie po prostu niemożliwa - informuje również PIH w swoim oświadczeniu.

Zdaniem organizacji, bardzo negatywnie odbije się to nie tylko na polskich konsumentach, ale również na całej branży handlu detalicznego. Wyroby tytoniowe w około 80 proc. sklepów w Polsce stanowią od 15 do 40 proc. całego obrotu, wynika z danych Polskiej Izby Handlu.

db6dzf8

Czytaj też: Minister zdrowia ostrzega, minister finansów zaciera ręce. Papierosy przynoszą budżetowi miliardy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

db6dzf8

db6dzf8
db6dzf8