W centrum uwagi negocjacje w sprawie redukcji greckiego długu
Podczas minione sesji obserwowaliśmy podtrzymanie lepszych nastrojów oraz wzrost apetytu na bardziej ryzykowne dane. Impulsem do kontynuacji odreagowania były lepsze dane opublikowane zarówno ze strefy euro, jak i USA.
18.01.2012 11:13
Dużym zaskoczeniem był silny wzrost indeksu nastrojów ZEW o 32,2pkt. Ten rekordowy skok tego wskaźnika nastraja optymistycznie i jednocześnie rozbudza nadzieje na to, że Niemcy doświadczą jedynie spowolnienia gospodarczego. Duży wkład w lepsze postrzeganie koniunktury mają ostatnie działania ECB polegające na dostarczeniu europejskiemu systemowi bankowemu płynności na gigantyczną skale. Wyższy niż konsensus rynkowy okazał się odczyt indeks aktywności z rejonu Nowego Jorku- są to kolejne dobre dane, jakie w ostatnim czasie napływają gospodarki amerykańskiej. Nie napawają jednak optymizmem prognozy Banku Światowego opublikowane w raporcie na temat globalnych perspektyw ekonomicznych. Bank przestrzega kraje rozwijające się, że istnieje realne ryzko, że pogłębienie kryzysu zadłużenia w Europie pociągnie świta ku spowolnieniu gospodarczemu podobnego do tego z lat 2008-2009. Co więcej, BŚ obniżył prognozy globalnego wzrostu gospodarczego do 2,5% w 2012 roku i 3,1% w 2013 roku.
Zagrożeń dla globalnego wzrostu bank upatruje również w nierozwiązanych problemach z ogromnym zadłużeniem USA i Japonii i powolnym wzrostem gospodarczym w innych najbogatszych krajach świata.
Pomimo utrzymujących się obaw o rozwój sytuacji w strefie euro pierwszą aukcja po obniżce ratingu EFSF można uznać za udaną. Fundusz ratunkowy dla strefy euro sprzedał 6-miesieczne bony skarbowe o łącznej wartości 1,5 mld EUR przy rentowności na poziomie 0,266%. Czas jednak pokaże, czy na dłuższą metę Fundusz nie będzie miał problemów z pozyskiwaniem finansowania.
Czynnikiem ryzyka w tym tygodniu pozostaje kwestia restrukturyzacji greckiego długu. Dzisiaj Instytut Finansów Międzynarodowych wznowi negocjacje z greckim rządem w sprawie kwestii spornych (oprocentowanie, termin wykupu), które wciąż nie zostały rozwiązanie i blokują wypłatę kolejnej transzy środków pieniężnych dla Grecji.
EURPLN
Złoty silnie zyskuje na wartości. Para kontynuowała spadki w dniu dzisiejszym w okolice dolnego ograniczenia kanału spadkowego, które obecnie przebiega w rejonie 4,3200. Lepszy sentyment na globalnych rynkach sprzyja PLN.
Najbliższym oporem pozostają okolice 4,3750.
EURUSD
Eurodolar kontynuuje odreagowanie i sytuacja techniczna sprzyja rozszerzeniu ruchu korekcyjnego w okolice 1,2870-1,2920. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 1,2720. Wyższe poziomy cenowe będą atrakcyjne do wznawianie krótkich pozycji w EUR.
GBPUSD
GBPUSD testował wczoraj okolice 1,54, jednak nie zdołał utrzymać się na trwałe powyżej tego poziomu. Techniczny obraz rynku wskazuje jednak na chęć kontynuacji wzrostów. Przełamanie 1,5400 otworzy drogę w rejon 1,5450, gdzie opór wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie 4h. Najbliższe wsparcie to poziom 1,5320.
USDPLN
USDPLN wyłamał się dołem z formacji klina. Słabszy dolara, a także wzrost apetytu na ryzyko sprzyjają PLN. Para zbliża się do wsparcia w postaci górnego ograniczenia chmury ichimoku, które na wykresie dziennym obecnie przebiega w rejonie 3,3640. Najbliższym oporem pozostają okolice 3,4060.
Autor: Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl