W centrum uwagi szczyt Eurogrupy
Miniony tydzień przyniósł zdecydowaną poprawę rynkowych nastrojów, co powinno mieć pozytywny na notowania podczas poniedziałkowej sesji. W centrum zainteresowania inwestorów będą pozostawały dane makroekonomiczne napływające przede wszystkim z europejskiej i amerykańskiej gospodarki, jak również doniesienia z Europy. Dzisiaj odbędzie się spotkanie Eurogrupy.
23.01.2012 10:50
Ministrowie finansów państw strefy euro będą skupiali się na kwestii greckiej, gdzie w dalszym ciągu bowiem nie osiągnięto porozumienia z prywatnymi inwestorami w sprawie umorzenia długu. Negocjacje jednak trwają i wydaje się, iż wszelkie rozmowy będą zmierzały do rozwiązania tej kwestii przed szczytem Unii Europejskiej zaplanowanym na 31 stycznia. Kością niezgody pozostaje wielkość kuponu, jednak szanse na zerwanie rozmów są mało prawdopodobne, gdyż niosłoby to za sobą widmo bankructwa Grecji. Kraj ten nie poradzi sobie bowiem bez kolejnej transzy pożyczki pomocowej.
Wydarzeniem tego tygodnia będzie posiedzenie FOMC, na którym po raz pierwszy zostaną zaprezentowane projekcie makroekonomiczne i prognozy odnośnie stóp procentowych. Przede wszystkim interesujące będzie to, kiedy Fed oczekuje pierwszej podwyżki stóp procentowych i jaka będzie skala zacieśniania polityki monetarnej w przyszłości. Napływające w ostatnim czasie dane z amerykańskiej gospodarki pozostają dobre, jednak z połączeniu z czynnikami ryzyka napływającymi z Europy, jak na razie nikt nie oczekuje, że wzrost kosztu pieniądza nastąpi szybko.
Na rynku walutowym euro pozostaje zaskakujące mocno. Para przełamała linię trendu spadkowego, co z technicznego punktu widzenia jest pozytywnym czynnikiem dla europejskiej waluty. Ponadto utrzymujące się lepsze nastroje na rynkach akcji od początku tego roku sprzyjają podtrzymaniu pozytywnego klimatu inwestycyjnego. Nasza krajowa waluta pozostaje stabilna, jednak blisko poziomów oporu. Wyraźne umocnienie złotego w minionym tygodniu może przyczynić się do odreagowania.
EURPLN
Spadki na eurozłotym doprowadziły kurs do dolnego ograniczenia kanału spadkowego, które obecnie wyznacza wsparcie w rejonie 4,30. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość odreagowanie z tych okolic. Najbliższy opór w postaci 100-okresowej średniej ruchomej na wykresie godzinowym znajduje się na poziomie 4,33. Obecne dobre nastroje na rynkach globalnym oraz sprzyjający układ AT na EURUSD będą wspierać złotego.
EURUSD
EURUSD małymi krokami zbliża się w rejon 1,3000. Techniczny obraz rynku sprzyja obecnie kontynuacji odreagowania. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 1,2850, gdzie znajduje się 38,2% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z okolic 1,2623. Najbliższy geometryczny opór to rejon 1,3010, kolejny to okolice maksimów lokalnych z początku stycznia tego roku.
GBPUSD
Lepszy klimat inwestycyjny sprzyja zwyżkom na parze GBPUSD, która wyłamała się górą z kanału spadkowego i obecnie kontynuuje oscyluje tuż poniżej oporu w postaci 61,8% Fibo na poziomie 1,5570. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę do dalszego umocnienia Funta. 100-okresowa średnia ruchoma na wykresie 4h pełni obecnie rolę wsparcia.
EURJPY
Spadek awersji do ryzyka jest pozytywnym impulsem do ruchu wzrostowego na EURJPY. Obecnie para jest fazie korekty ostatnich silnych spadków. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 100,30 w postaci 38,2% Fibo. Natomiast wsparcie w postaci linii TenKan na wykresie dziennym to poziom 98,70.
Anna Wrzesińska
idmtrader.pl