W czwartek dyżur telefoniczny ekspertów resortu finansów ws. rozliczeń PIT
W czwartek będzie można zapytać ekspertów z resortu finansów o rozliczenie PIT za zeszły rok, tego dnia i w piątek urzędy skarbowe będą czynne dłużej niż zwykle. Najbliższy wtorek 2 maja br. będzie ostatnim dniem na wysłanie deklaracji i rozliczenie podatku.
"Ponieważ w tym roku 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy - w niedzielę, a 1 maja jest także dniem wolnym od pracy, PIT-y z rozliczeniem za zeszły rok można będzie składać do wtorku 2 maja" - poinformował PAP Paweł Jurek z biura prasowego Ministerstwa Finansów. Dodał, że do środy system MF przyjął już 8 mln 279 tys. elektronicznych rozliczeń.
Dla tych, którzy jeszcze nie rozliczyli się z fiskusem i chcieliby uzyskać na ten temat więcej informacji resort finansów zorganizował czwartkowy dyżur telefoniczny. Ekspertów z ministerstwa będzie można dopytać o rozliczenie PIT-u za 2016 r. w godzinach 10-13. W przypadku pytań o ulgi podatkowe, rozliczenie małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci należy dzwonić pod numer 22 694 34 34.
Wątpliwości związane z rozliczeniem dochodów z działalności gospodarczej, najmu, sprzedaży nieruchomości będzie można rozwiać dzwoniąc pod numer 22 694 33 33, a dotyczące opodatkowania dochodów z kapitałów pieniężnych telefonując pod numer tel. 22 694 55 88. Natomiast eksperci od opodatkowania dochodów uzyskanych za granicą będą dyżurować pod numerem telefonu 22 694 37 37.
W czwartek i piątek podatnicy będą mogli też skorzystać z pomocy pracowników urzędu skarbowego. W tych dniach urzędy będą bowiem pracować dłużej. "Szczegółowe informacje o godzinach pracy w te dni będzie można znaleźć bezpośrednio w każdym urzędzie" - poinformował Jurek. Poradził, by nie zwlekać ze złożeniem deklaracji do ostatniej chwili oraz skorzystać z możliwości elektronicznego rozliczenia za pomocą Portalu Podatkowego MF i systemu e-Deklaracje, bądź skorzystania z oferowanej przez MF usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego tzw. PFR.
Jurek poleca zwłaszcza ten ostatni sposób. Usługa PFR polega na udostępnieniu podatnikom propozycji rozliczenia rocznego - w tym roku jest to PIT-37 i PIT-38 za rok 2016. "Podatnik nie musi sam wypełniać zeznania podatkowego - robi to za niego administracja skarbowa. Fiskus proponuje rozliczenie roczne, z którego podatnik może skorzystać lub nie" - wyjaśnia Jurek.
Podatnik korzystający z usługi PFR powinien sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu oraz podpisać i wysłać deklarację. Może także uzupełnić zeznanie o ulgi - np. na dzieci, odliczenia, oraz kwotę 1 proc. dla wskazanej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Zdaniem Jurka PFR pozwala nie tylko uniknąć błędów związanych z przepisywaniem danych z informacji od płatników, ale jest wygodne, proste i szybkie.
Usługa PFR jest adresowana do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które muszą złożyć PIT-37. Jest dostępna zarówno dla podatników rozliczających się indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem. Istnieje możliwość także rozliczenia jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Z PFR mogą skorzystać też osoby składające PIT-38, czyli podatnicy, którzy uzyskali przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze sprzedaży akcji).