W I kwartale górnictwo sprzedało mniej węgla w kraju, więcej na eksport

10.05. Katowice (PAP) - W marcu tego roku po raz pierwszy od wielu miesięcy zmniejszył się stan zwałów niesprzedanego węgla. To efekt spadku wydobycia oraz znaczącego zwiększenia...

10.05. Katowice (PAP) - W marcu tego roku po raz pierwszy od wielu miesięcy zmniejszył się stan zwałów niesprzedanego węgla. To efekt spadku wydobycia oraz znaczącego zwiększenia eksportu w pierwszym kwartale br., przy spadku sprzedaży krajowej o blisko 3 proc. Spadły też ceny węgla.

Wskaźniki charakteryzujące górnictwo w pierwszym kwartale tego roku przekazał w piątek PAP katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, która na zlecenie resortu gospodarki monitoruje sytuację w sektorze węgla kamiennego.

Z danych wynika, że choć wydobycie węgla nadal jest wyższe od wielkości jego sprzedaży, węgla na przykopalnianych zwałach już nie przybywa. Spółkom węglowym udało się w pierwszym kwartale zwiększyć sprzedaż dzięki eksportowi. Nie udało się natomiast zahamować spadku cen.

W pierwszych trzech miesiącach roku kopalnie wydobyły 19,3 mln ton węgla, czyli o 3,2 proc. mniej niż przed rokiem. Odbiorców znalazło 18,8 mln ton surowca, to jest o 4,8 proc. więcej niż w tym samym okresie 2012 r. Różnica między ilością węgla wyprodukowanego i sprzedanego wyniosła w pierwszym kwartale 0,5 mln ton i taka ilość węgla trafiła na zwały.

W końcu marca na składowiskach leżało ok. 8,6 mln ton węgla (nie licząc zapasów w energetyce), wobec ponad 9 mln ton w końcu lutego. To jednak wciąż więcej niż np. w końcu grudnia ubiegłego roku (niespełna 8,4 mln ton) oraz 3,8 mln ton rok temu. Zapasy porównywalne wielkością do obecnych górnictwo miało ostatnio w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku.

W pierwszym kwartale br. kopalnie nadal nie mogły liczyć na ożywienie rynku krajowego, gdzie sprzedaż węgla spadła o blisko 3 proc. i osiągnęła ok. 16 mln ton. Energetyka kupiła ok. 1 mln to węgla mniej niż przed rokiem, mniej też kupiły ciepłownie. To efekt spowolnienia gospodarczego i zakończenia sezonu grzewczego. Więcej węgla sprzedano natomiast do koksowni oraz odbiorców indywidualnych i komunalnych.

2,8 mln ton trafiło na eksport. W tym samym czasie przed rokiem za granicę wysłano 1,5 mln ton węgla, nastąpił więc wzrost eksportu o ponad 86 proc. Trzy czwarte surowca kopalnie wyeksportowały za pośrednictwem katowickiej spółki Węglokoks.

Średnia cena węgla ogółem wyniosła w pierwszym kwartale 2013 r. 305 zł za tonę, co oznacza spadek o ok. 13,4 proc. w porównaniu do cen z pierwszego kwartału 2012. To przede wszystkim efekt spadku cen węgla koksowego.(PAP)

mab/ je/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansewęgielpowtórzenie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)