Trwa ładowanie...
d28zpxq
12-10-2016 20:15

W IKS Solino z grupy PKN Orlen porozumienie ze związkami bez "S"

Trzy z czterech związków zawodowych działających w Inowrocławskich Kopalniach Soli (IKS) "Solino" z grupy PKN Orlen porozumiały się z zarządem spółki w sprawie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP) i płac. Do porozumienia nie przystąpiła "Solidarność".

d28zpxq
d28zpxq

Warunki uzgodnień, dotyczące ZUZP, a także wysokości premii i wzrostu wynagrodzeń w ramach indywidualnych przeszeregowań w 2016 r. zaakceptowały Związek Zawodowy Górników w Polsce, KNSZZ "Solidarność 80" oraz Związek Zawodowy "KADRA". Rozmowy w sprawie ZUZP trwały w IKS od 2015 r.

Jak poinformował w środę PKN Orlen, trzy związki działające w IKS oraz strona pracodawcy doszły do porozumienia "we wszystkich omawianych kwestiach, regulujących m.in. zasady wynagradzania, premiowania, awansowania i zatrudniania pracowników, kształtowania warunków pracy, świadczenia pracownicze oraz szkolenia i ścieżkę rozwoju zawodowego".

"Wśród najważniejszych zapisów znalazły się zasady wynagradzania pracowników i nowy system premiowy. Po wprowadzeniu zapisów nowego ZUZP roczny fundusz płac w spółce wzrośnie o kilkanaście procent" - podkreślił płocki koncern, dodając, iż po parafowaniu porozumienia obejmie ono wszystkich pracowników, a także emerytów z IKS.

"Cieszymy się, że udało nam się osiągnąć kompromis z reprezentantami tak szerokiej grupy pracowników we wszystkich kluczowych kwestiach. Jesteśmy przekonani, że stworzyliśmy w ten sposób solidny fundament do dalszego zrównoważonego rozwoju firmy" - ocenił cytowany w komunikacie PKN Orlen prezes IKS Dariusz Kusiak.

d28zpxq

IKS to podmiot należący w 100 proc. do PKN Orlen, która posiada w Polsce 57 proc. pojemności magazynowych ropy naftowej oraz 46 proc. paliw płynnych - spółka od 2002 r. składuje surowiec i paliwa w wyeksploatowanych kawernach solnych na głębokości do 350 metrów pod ziemią. Dzięki prowadzonych w latach 2011-15 inwestycjom zwiększono tam łączną pojemność na magazynowanie ropy i paliw gotowych z 5,4 mln do ponad 6 mln metrów sześc.

Według PKN Orlen, do najważniejszych zadań rozwojowych IKS należy tam realizacja kilkunastu inwestycji w ramach "strategii kawernowej" tej spółki. "Jej celem jest podniesie zdolności operacyjnych i dostosowanie funkcjonowania podziemnych magazynów węglowodorów do wymogów ustawowych, które wejdą w życie w roku 2018" - podkreśliła w środę spółka.

W ocenie przewodniczącego "Solidarności" w IKS Jerzego Gawędy, bez akceptacji ZUZP przez wszystkie strony, "nie można mówić o podpisaniu tego układu (ZUZP), czy dojściu do porozumienia". Jego zdaniem, cały czas nierozwiązaną kwestią pozostaje rozwój spółki, zapewniający jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz współpracę podmiotów segmentu sodowo-solnego.

W styczniu 2015 r. działające w IKS związki zawodowe zawarły porozumienie z zarządem spółki, przedstawicielami jej właściciela, czyli PKN Orlen oraz Ministerstwa Skarbu Państwa, które zakończyło tam wówczas trwający trzy miesiące rotacyjny protest głodowy. W porozumieniu ustalono m.in. powołanie zespołu, którego "przedmiotem pracy będzie strategia oraz dalszy rozwój IKS", a także że do 31 grudnia 2015 r. zostanie opracowany w spółce nowy ZUZP.

d28zpxq

Szef "Solidarności" w IKS przypomniał w środę, że jeszcze w 2015 r. związek ten wystąpił z powołanego - zgodnie z wcześniejszym porozumieniem m.in. z zarządem spółki - zespołu gospodarczego oraz mającego opracować nowy ZUZP, ponieważ, jak zaznaczył Gawęda, "zasada przedstawiona przez pracodawcę miała być prosta: +albo przyjmujecie, albo nie mamy, o czym rozmawiać+". Jak dodał, także z początkiem 2016 r. "Solidarność" IKS nie zaakceptowała uzgodnień w sprawie ZUZP.

"Będziemy jako +Solidarność+ podejmowali szereg działań, dlatego, że ten układ (ZUZP) jest niekorzystny dla pracowników" - oświadczył Gawęda. Według niego, chodzi m.in. o kompleksowe plany rozwojowe spółki. Jak poinformował, we wrześniu "Solidarność" IKS przesłała do premier Beaty Szydło apel, dotyczący realizacji projektu konsorcjum energetyczno-sodowo-solnego, które, w ocenie związku, gwarantowałoby m.in. rozbudowę podziemnych magazynów na ropę, paliwa i gaz przy jednoczesnym prawidłowym gospodarowaniu złożami solnymi na terenie województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

Powodem protestu, który na przełomie 2014 i 2015 r. prowadziły związki zawodowe w IKS było wypowiedzenie przez PKN Orlen pakietu gwarancji socjalnych z 1996 r., w tym w części inwestycyjnej, przewidującej doprowadzenie budowanych tam podziemnych magazynów na ropę naftową i paliwa do pełnej zdolności operacyjnej. Związki informowały, że z wcześniejszych dokumentów kontrolnych podziemnych magazynów IKS wynika, że dokonano tam zmiany parametrów tłoczeń, i obecnie nie wypełniają one parametrów do składowania strategicznych dla państwa rezerw ropy i paliw.

d28zpxq

W grudniu 2014 r. zarząd IKS przedstawił m.in. analizę krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej dot. podziemnych magazynów spółki w Górze, gdzie przechowywane są zapasy interwencyjne ropy i paliw w 10 kawernach o łącznej pojemności ponad 5,37 mln metrów sześc. Według tej analizy, wszystkie tamtejsze kawerny posiadają orzeczenia i ekspertyzy o ich technicznej sprawności i szczelności, a potencjał magazynowy na poziomie ponad 6,13 mln m sześc. "jest maksymalną i optymalną pojemnością tego magazynu, pozwalającą na jego sprawne i bezpieczne funkcjonowanie przez wiele lat".

Celem wdrażanej w IKS "strategii kawernową" jest dostosowanie tamtejszych podziemnych magazynu do wymogów znowelizowanej w 2014 r. ustawy o zapasach obowiązkowych ropy naftowej i paliw. Przeznaczona do tego infrastruktura, zgodnie z nowymi regulacjami, będzie musiała spełnić od 1 stycznia 2018 r. wymagania techniczne pozwalające na wytłaczanie rezerw paliw w ciągu 90 dni, a ropy w ciągu 150 dni. Wymagania te od 2024 r. zostaną zaostrzone i także ropa będzie musiała być wytłaczana w ciągu 90 dni.

d28zpxq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28zpxq