W Katowicach ma stanąć aquapark za 240 mln zł
Samorząd Katowic w pierwszym kwartale
przyszłego roku chce wybrać inwestora, który we współpracy z
miastem wybuduje aquapark za ok. 240 mln zł.
24.09.2008 12:15
Ma to być jedno z pierwszych w Polsce tak dużych przedsięwzięć, realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Trwa kampania informacyjna skierowana do inwestorów. 15 października odbędzie się skierowane do nich forum.
_ Zaproszenia do udziału w spotkaniu skierowano do ponad 300 firm - operatorów parków wodnych, deweloperów, firm budowlanych i instytucji finansowych z Polski i zagranicy. Chcemy poznać skalę i zakres zainteresowania inwestorów współpracą _ - powiedział Jakub Jarząbek z katowickiego magistratu.
W przygotowaniu inwestycji Urząd Miasta wspiera firma doradcza Investment Support, która prowadzi konsultacje z inwestorami. Rozważane są dwa warianty współpracy z nimi. W pierwszym cały majątek aquaparku docelowo pozostanie miejski, w drugim - większość będzie miał inwestor.
Pierwszy wariant zakłada, że inwestor pokryje część kosztów budowy, będzie zarządzał obiektem i czerpał z niego pożytki przez określony okres, po upływie którego cały majątek wróci do miasta. W drugim miasto miałoby powołać spółkę, której celem będzie zaprojektowanie, pozyskanie finansowania, wybudowanie i eksploatacja obiektów. Samorząd wniesie do niej aportem teren pod inwestycję i będzie udziałowcem mniejszościowym, inwestor wniesie gotówkę. Pozostałe środki pochodziłyby z innych źródeł.
Park wodny ma powstać blisko śródmieścia Katowic, na prawie 10-hektarowej działce. Wstępna koncepcja zakłada budowę krytego zespołu kąpieliskowo-sportowego, gdzie znajdą się m.in. zespół rekreacji wodnej z basenami, zjeżdżalniami, wannami do masażu itp., strefa wellness & spa oraz fitness, strefa rozrywkowa, a także gastronomia, handel i usługi. Obok ma powstać zewnętrzny kompleks sportowo-rekreacyjny z basenami, boiskami, lodowiskiem i kortami. Rozważana jest budowa hotelu.
Inwestycja ma być odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Katowic. W przeprowadzonej latem ubiegłego roku ankiecie 89 proc. jej uczestników potwierdziło potrzebę powstania w mieście parku wodnego, a 78 proc. opowiedziało się za szerszą formułą inwestycji, czyli z rozbudowaną częścią rekreacyjno-usługową.
Zanim władze Katowic ogłosiły zamiar budowy aquaparku, szczegółowo przeanalizowano działalność innych takich obiektów w Polsce. Okazało się, że przeważająca większość z nich wymaga dotacji publicznych lub przejęcia spłaty kredytów. Wyjątki to prywatne aquaparki w Krakowie i Sopocie. Dlatego katowiccy samorządowcy uznali, że najlepsze efekty daje współpraca z prywatną firmą już na etapie projektowania, budowy, finansowania i przede wszystkim - w zarządzaniu obiektem.
Partnerstwo publiczno-prywatne, w rozumieniu obowiązującej ustawy o PPP, to oparta na umowie współpraca podmiotu publicznego i partnera prywatnego, służąca realizacji zadania publicznego, w ramach której partner prywatny w całości lub w części poniesie nakłady na wykonanie przedsięwzięcia, będącego przedmiotem współpracy. Ustawa weszła w życie we wrześniu 2005. Wkrótce rząd ma przyjąć projekt nowelizacji ustawy o PPP, likwidujący bariery, z powodu których dotychczas rzadko wykorzystywano jej mechanizmy.
Projekt nowej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym został 22 września tego roku przyjęty przez Komitet Rady Ministrów i skierowany pod obrady rządu. Jeszcze w październiku powinno odbyć się pierwsze czytanie w Sejmie. Po przejściu całej drogi legislacyjnej, znowelizowana ustawa może wejść w życie na początku przyszłego roku.