Trwa ładowanie...
d139s6r
Parkiet
ofe

W kwietniu OFE zarobiły około 5 miliardów złotych

Tak dobrych wyników OFE nie miały od wielu miesięcy. Ich jednostki podrożały w ostatnim miesiącu o prawie 5 procent. Wszystko to dzięki zwyżkom na giełdzie.
Share
W kwietniu OFE zarobiły około 5 miliardów złotych
Źródło: Jupiterimages
d139s6r

W kwietniu najlepiej emerytalne oszczędności swoich klientów pomnażały fundusze Generali oraz Polsat, osiągając ponad 6,5 proc. stopy zwrotu. Najsłabiej zaś radziły sobie niedoważone w akcjach (w ostatnich miesiącach, bo danych za kwiecień jeszcze nie znamy) Allianz i Pekao. Wszystkim funduszom po raz drugi z rzędu udało się zamknąć miesiąc na plusie.

Najlepszy zarobek na bankach

_ Kwietniowe wzrosty zawdzięczamy giełdzie. Praktycznie przez cały miesiąc mieliśmy wzrosty. WIG wzrósł o 21 procent, a WIG20 prawie o 19 procent _- mówi Grzegorz Zubrzycki, wiceprezes Allianz PTE. Dodaje, że indeks obligacji Banku Handlowego wzrósł w tym czasie o około 1,2 proc. Podobnego zdania jest Robert Rafał, wiceprezes Nordea PTE.

d139s6r

Z kolei Adam Kałdus, zarządzający PTE Bankowy, zwraca uwagę na fakt, że indeks banków zyskał jeszcze więcej - bo aż 34,2 proc. Tymczasem to właśnie w papierach tych instytucji OFE mają ulokowaną znaczącą część swojego akcyjnego portfela inwestycyjnego. Zarządzający funduszami spodziewają się, że i ten miesiąc powinien być dość dobry. Ale z drugiej strony szacują, że na odrobienie strat potrzebują nawet czterech-pięciu lat.

Trudno odrobić straty

Choć OFE mają za sobą drugi niezły miesiąc z rzędu, ich straty od szczytowego momentu hossy, a nawet od początku 2008 r. nadal przekraczają 20 mld zł. _ Od początku 2008 r. do 27 kwietnia 2009 r. średnia ważona stopa zwrotu OFE wyniosła: -14,7 proc. Najwyższa: -12,2 proc., a najniższa: -16,4 proc. _ - informuje Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego. Dodaje, że wynik finansowy OFE w tym okresie wynosi minus 21,0 mld zł.

Z danych KNF od początku roku do 27 kwietnia wynika, że stopa zwrotu OFE wyniosła za ten okres -0,5 proc., a wynik finansowy -0,47 mld zł. Fundusze mogły go jednak nieco poprawić, bo ostatnie dni kwietnia były dla nich dobre.

Od początku roku ZUS przekazał OFE 7,16 mld zł. W tym czasie aktywa funduszy wzrosły o 6,64 mld zł. W samym kwietniu OFE dostały z ZUS 2,15 mld zł, a ich aktywa wzrosły o 7,7 mld zł do 144,9 mld zł na koniec miesiąca. Oznacza to, że na inwestycjach mogły zarobić ponad 5 mld zł.

Aleksandra Kurowska
PARKIET

d139s6r

Podziel się opinią

Share
d139s6r
d139s6r