Trwa ładowanie...
d3tz9rg
d3tz9rg

W lipcu MF zamknęło rynkowe finansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych

Warszawa, 31.07.2014 (ISBnews) - W lipcu Ministerstwo Finansów zamknęło rynkowe finansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych, poinformował dyrektor departamentu długu publicznego w resorcie finansów Piotr Marczak. Według niego po wakacjach resort zaciągnie kolejne transze kredytów z międzynarodowych instytucji finansowych, co formalnie domknie finansowanie tegorocznych potrzeb.
Share
d3tz9rg

"W lipcu zwiększyliśmy rezerwę płynnych środków złotowych i walutowych do poziomu ok. 46 mld zł, z czego większość stanowią środki walutowe. Zgodnie z kwartalnym planem nie przeprowadzimy w sierpniu żadnego przetargu papierów skarbowych i mamy komfort dostosowania ewentualnej podaży w dalszej części br. do sytuacji rynkowej. Wartość prefinansowania przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych uzależniona bowiem będzie tylko od warunków rynkowych" - powiedział Marczak, cytowany w komunikacie.

W czerwcu portfel obligacji skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrósł o 10,2 mld zł, co jest największym przyrostem od sierpnia 2010 r. Dzięki temu wzrostowi przyrost obligacji u inwestorów zagranicznych od początku roku pierwszy raz był dodatni i wyniósł 6,7 mld zł.

"Wśród inwestorów zagranicznych w największym stopniu wzrosło zaangażowanie podmiotów z Austrii (o 2,2 mld zł), USA i W. Brytanii (po 1,9 mld zł), a z punktu widzenia struktury podmiotowej - funduszy inwestycyjnych (o 3,2 mld zł), banków komercyjnych (2,2 mld zł), podmiotów niefinansowych (1,6 mld zł) i banków centralnych (0,7 mld zł)" - dodał dyrektor.

d3tz9rg

Marczak podsumował, że w lipcu od inwestorów zagranicznych resort wykupił zapadające obligacje OK0714 o wartości 4,6 mld zł, które nie zostały w całości zrolowane.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, resort w sierpniu nie przeprowadzi żadnego przetargu obligacji, a w całym III kw. planuje zaoferować obligacje z przedziału 10-15 mld zł i zakończyć finansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych.

(ISBnews)

d3tz9rg

Podziel się opinią

Share
d3tz9rg
d3tz9rg