W lipcu pogorszenie nastrojów konsumentów
...
17.07.2009 | aktual.: 17.07.2009 12:39
17.7.Warszawa (PAP) - W lipcu, po trzech miesiącach stopniowej poprawy, nastąpiło znaczące pogorszenie poziomu optymizmu konsumentów - podał instytut Pentor.
"W porównaniu z czerwcem br. indeks optymizmu (Penkon) obniżył się o 9,5 pkt i aktualnie wynosi - 21,5, powracając do stanu z kwietnia br. Na pocieszenie pozostaje, że nadal jest korzystniejszy, aniżeli w lutym i marcu, kiedy odnotowaliśmy najniższe odczyty w ostatnich kilku latach" - napisano w komentarzu.
Wskaźnik ocen bieżących pogorszył się o 12 pkt (z -26,2 do -38,2), natomiast wskaźnik wyprzedzający spadł o 6 pkt. (z -0,9 do -6,9). W sumie segment optymistów zmalał o 4 pkt. proc.( z 26 do 22), szeregi pesymistów wzrosły o 6 pkt. proc. (z 31 do 37), a 40 proc. (o 3 pkt. mniej niż przed miesiącem) stanowią sceptycy, mający ambiwalentne zdanie o stanie i perspektywach gospodarki oraz o swoich finansach osobistych.
"Pogorszenie nastrojów ekonomicznych jest o tyle symptomatyczne, że miesiące wakacyjne zazwyczaj sprzyjały poprawie klimatu wśród konsumentów. Są jednak co najmniej dwa powody mogące tłumaczyć odnotowane pogorszenie" - napisano.
Zdaniem Pentora pierwszym jest sytuacja powodziowa w województwach południowych.
"Znajduje to potwierdzenie w spadku wartości indeksu Penkon, który dla regionu południowego wyniósł ponad 30 pkt. (spadek z 5 do -25,3 pkt). Równie duży spadek wystąpił jednak także w regionie północno-wschodnim, czego skutkami powodzi tłumaczyć się nie da" - napisano.
Drugim powodem może być publiczna debata nad stanem finansów państwa i obawami, zwłaszcza emerytów i rencistów oraz osób w wieku przedemerytalnym, że zagrożone mogą być świadczenia społeczne.
"W każdym razie dyskusja nad zmianami w budżecie uzmysłowiła części opinii publicznej, że - wbrew wcześniejszym zapewnieniom rządzących - światowy kryzys gospodarczy Polski nie omija i wszyscy ponosimy jego skutki. Pogorszenie nastrojów będzie z pewnością hamowało apetyty konsumenckie i wzmagało skłonność do oszczędzania, ale bardziej to dotyczy grup o mniejszej sile nabywczej niż grup o dochodach ponad przeciętnych" - napisano.
PESK - -29,6 pkt -13,9 pkt mdm
OGD - -13,2 pkt -5,2 pkt mdm
PENKON - -21,5 pkt -9,5 pkt mdm
PESK - wskaźnik percepcji sytuacji ekonomicznej kraju.
OGD - wskaźnik kondycji finansowej gospodarstw domowych
PENKON - wskaźnik klimatu konsumenckiego. (PAP)
map/ jtt/