W lutym indeks biznesu nieco w dół - PKPP Lewiatan

04.03. Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lutym odnotował niewielką korektę w dół w stosunku do stycznia: indeks kwartalny obniżył się o jeden punkt do 36 pkt. a...

04.03.2010 | aktual.: 04.03.2010 14:08

04.03. Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lutym odnotował niewielką korektę w dół w stosunku do stycznia: indeks kwartalny obniżył się o jeden punkt do 36 pkt. a indeks roczny o dwa punkty do 44 pkt. - wynika z raportu PKPP Lewiatan. Zdaniem autorów publikacji, odżywa popyt wewnętrzny, utrzymuje się dobre tempo wzrostu spożycia indywidualnego oraz zahamowany został spadek inwestycji. Autorzy raportu oceniają, że spowolnienie gospodarcze zostało przełamane, jednak nie należy spodziewać się powrotu do szybkiej dynamiki wzrostu.

"Wartości indeksu rocznego wyraźnie stabilizują się wokół poziomu osiągniętego po ostatnim znaczącym skoku w górę. Dobre wyniki gospodarki za ostatni kwartał ub. roku napawają optymizmem i pozwalają sądzić, że spowolnienie gospodarcze zostało przełamane. Jednak na odzyskanie poprzedniej dynamiki wzrostu trzeba będzie może jeszcze kilka lat poczekać" - napisano w komunikacie.

Indeksy popytu, które oceniają konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne, po znaczącej poprawie z poprzedniego miesiąca, spadły o 1 pkt dla indeksu kwartalnego do 26 pkt. i o 2 pkt. do 36 pkt. dla indeksu rocznego.

"Jest szansa, że wraz z poprawą koniunktury na świecie eksport będzie nadal rósł, podobnie jak inwestycje pobudzane przez fundusze unijne. Niemniej trzeba się liczyć przynajmniej z czasowym osłabieniem konsumpcji, póki maleje realny fundusz płac i rośnie bezrobocie" - napisano w komunikacie.

Indeksy finansów, oceniające rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej, straciły po 1 pkt.

"Indeksy finansów prawie nie uległy zmianie, tracąc zaledwie jeden punkt. Kwartalny indeks finansów pozostaje jednak znacząco niższy od rocznego. Sektor przedsiębiorstw pozostaje w dobrej kondycji finansowej z komfortowym poziomem rentowności i bezpiecznej płynności" - napisano.

"Niemniej kredyt bankowy jest nadal trudny do uzyskania i jego podaż z miesiąca na miesiąc maleje, co może stać się istotnym hamulcem dalszego ożywienia gospodarki. Należy oczekiwać, że wraz ze zmniejszeniem się stopnia niepewności co do dalszego rozwoju koniunktury i spadku awersji do ryzyka na rynkach finansowych sytuacja ulegnie zmianie w drugiej połowie roku. Póki co nie grożą też podwyżki stopy procentowej" - dodano.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki) w ujęciu kwartalnym stracił 2 pkt. schodząc do poziomu 38 pkt., a indeks roczny pozostał na poziomie 39 pkt. Zdaniem autorów raportu rośnie zagrożenie stabilności makroekonomicznej.

"Inflacja powróciła do dopuszczalnego pasma celu inflacyjnego, a deficyt obrotów bieżących dawno nie był tak niski jak obecnie, to jednak szybko rośnie bezrobocie i pogarsza się stan finansów publicznych. Deficyt finansów publicznych za ub. rok okazał się dwukrotnie wyższy niż rok wcześniej, a dług publiczny przekroczył 50 proc. PKB. Rośnie więc zagrożenie stabilności makroekonomicznej" - napisano.

"Indeks wpływu czynników politycznych utrzymuje się kolejny miesiąc na stosunkowo wysokim poziomie powyżej połowy skali" - dodano.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym na podstawie prognoz ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 proc. (PAP)

fdu/ gor/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)