Trwa ładowanie...
dhhnv18

W najbliższym czasie można się spodziewać dalszego spadku inflacji - Pawlak

13.06. Warszawa (PAP) - W najbliższym czasie można się spodziewać dalszego spadku cen ropy i paliw, a wraz z nim spadku dynamiki inflacji - uważa Waldemar Pawlak, wicepremier i...

dhhnv18
dhhnv18

13.06. Warszawa (PAP) - W najbliższym czasie można się spodziewać dalszego spadku cen ropy i paliw, a wraz z nim spadku dynamiki inflacji - uważa Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki. Jego zdaniem najważniejszymi czynnikami wpływającymi na wysoką inflację w ostatnich miesiącach są wysokie ceny ropy i osłabienie złotego.

"Spadek (dynamiki inflacji - PAP) większy niż się spodziewaliśmy potwierdza tendencje, które już od ponad miesiąca są widoczne na rynku, czyli gwałtowny spadek cen ropy i umocnienie dolara. Pomimo osłabienia złotego w ostatnim czasie, ceny ropy w złotych spadły. Widać wyraźnie, że w najbliższym czasie można się spodziewać dalszego spadku cen i w tym kontekście bardzo ważne jest, żeby nie było znowu +szaleństw+ Rady Polityki Pieniężnej, jakim było podniesienie stóp procentowych, co ograniczyło możliwości rozwojowe. Rozwój jest obecnie na poziomie umiarkowanym" - powiedział w środę dziennikarzom Pawlak.

"Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na fundamenty wysokiej inflacji w ostatnim czasie. Są to przede wszystkim wysokie ceny paliw i wysoka cena ropy połączona z wysokim kursem złotego. Jeżeli spojrzymy na notowania ropy w złotych za baryłkę to widać, że na początku 2012 roku były one zdecydowanie wyższe niż nawet najwyższe notowania w 2008 roku" - dodał.

"Dlatego w moim przekonaniu bardzo ważne będzie spojrzenie na to, co się będzie działo na rynkach międzynarodowych i co się będzie działo na stacjach benzynowych. Czas już na obniżki cen benzyny i oleju napędowego" - powiedział.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 3,6 proc. w stosunku do maja 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w poprzednim miesiącu o 3,8 proc. rdr i 0,4 proc. mdm. (PAP)

mj/ fdu/ ana/

dhhnv18
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhhnv18