Trwa ładowanie...
d9simqv

W obecnej sytuacji możliwe jest zarówno obniżanie stóp proc., jak i ich podwyższanie - Belka

23.11. Warszawa (PAP) - Obecnie jesteśmy w takiej sytuacji, jeśli chodzi o politykę stóp procentowych, w której możliwe jest zarówno obniżanie stóp, jak i ich podwyższanie - uważa...
Share
d9simqv

23.11. Warszawa (PAP) - Obecnie jesteśmy w takiej sytuacji, jeśli chodzi o politykę stóp procentowych, w której możliwe jest zarówno obniżanie stóp, jak i ich podwyższanie - uważa Marek Belka, prezes NBP. Jego zdaniem dobry projekt budżetu na przyszły rok, jego dobra implementacja, zwiększają prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych.

"(...) Dziś jesteśmy w takiej sytuacji, jeśli chodzi o politykę stóp procentowych, w której możliwe jest zarówno obniżanie stóp, jak i ich podwyższanie. Dobry projekt budżetu na przyszły rok, jego dobra implementacja, na pewno zwiększa prawdopodobieństwo obniżek stóp. Ale jest jeszcze za wcześnie, żeby cokolwiek więcej na ten temat powiedzieć" - powiedział Belka w wywiadzie dla portalu Obserwatorfinansowy.pl, którego właścicielem jest Narodowy Bank Polski.

"(...) To w dużej mierze będzie zależeć od tego, jak będzie się kształtować inflacja" - dodał.

d9simqv

Prezes NBP powiedział, że powolny spadek inflacji martwi i jest jednym z głównych powodów interwencji NBP na rynku walutowym.

"(Fakt, że spadek inflacji następuje tak wolno - PAP) Oczywiście martwi. To był zresztą jeden z głównych powodów naszych interwencji na rynku walutowym. Słabszy złoty oznacza trudniejszą dezinflację. Inflacja spada powoli, ale tego się spodziewaliśmy, co widać w naszych projekcjach inflacyjnych. Faktem jest, że inflacja jest ciągle wysoka i dlatego nie powinno nikogo dziwić, że Rada Polityki Pieniężnej nie obniża stóp procentowych, choć wszyscy spodziewają się pogorszenia koniunktury" - powiedział. (PAP)

mak/ morb/

d9simqv

Podziel się opinią

Share
d9simqv
d9simqv