Qaqwqwrqw

W obiegu są bitcoiny warte rekordowe 14 mld dolarów

Za jedną "bitmonetę" trzeba zapłacić ponad 3 600 zł. Najwięcej od 3 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W obiegu są bitcoiny warte rekordowe 14 mld dolarów
(Fot: BTC Keychain/Flickr (CC BY 2.0))
Qaqwqwrqw

W ciągu kilkunastu godzin wartość bitcoina, czyli najpopularniejszej wirtualnej waluty, wzrosła o blisko 200 zł. Na amerykańskiej giełdzie jedna bitmoneta kosztowała w czwartek nawet 874 dol., co oznacza, że ludzie na całym świecie w tej walucie trzymają rekordowe 14 mld dol.

Bitcoiny są obecnie wyceniane najwyżej od trzech lat. Tylko w tym roku podwoiły swoją wartość. Jeszcze na początku lutego można było je kupić po niecałe 400 dolarów.

Wartość wszystkich bitcoinów znajdujących się obecnie w obrocie dobiła do 14 mld dol., czyli prawie 60 mld zł - wynika z wyliczeń agencji Reuters. To efekt z jednej strony coraz większej popularności tej wirtualnej waluty, jak i rosnącej wyceny pojedynczej "bitmonety". Wartość jednej rośnie w czwartek aż 5 proc., sięgając 874 dol. za sztukę.

Qaqwqwrqw

Tegoroczne notowania bitcoina

Eksperci komentujący sytuację dla agencji Reuters wskazują, że duży udział w podbijaniu notowań bitcoina mają Chińczycy, którzy za pomocą wirtualnej waluty omijają kontrole przepływu kapitału. Traci na tym m.in. juan, który względem dolara został w tym roku przeceniony około 7 proc.

Bitmonety zyskują też na atrakcyjności w takich krajach jak Indie, gdzie rząd wycofując z obiegu banknoty o najwyższych nominałach, wywołał ostatnio poważny kryzys zaufania do tradycyjnego pieniądza.

Wartość na poziomie 14 mld dol. może dla wielu wydać się bardzo niewielka. W końcu mówimy o jakimś rodzaju pieniądza (część krajów uznaje bitcoiny za walutę, a część nie). Trzeba tu jednak zauważyć fakt, że ilość bitcoinów w obrocie jest bardzo mocno ograniczona i nie ma możliwości jedną decyzją dodrukować banknoty czy wybić nowe monety. Jej emitentem nie jest bowiem żaden rząd, a za jej istnienie odpowiada skomplikowany system informatyczny. Stąd ogromna wartość pojedynczej "bitmonety". Więcej na temat ich zalet i wad pisaliśmy TUTAJ.

Qaqwqwrqw

Ile za jednego bitcoina zapłacimy w przeliczeniu na złote? Oficjalny kurs publikowany na serwisach informacyjnych to na obecną chwilę około 3645 zł. Od rekordu wszech czasów z 2013 roku dzieli nas więc niecałe 150 zł.

Polub WP Finanse
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw