Trwa ładowanie...
d6vadzr
Dom Maklerski BOŚ
10-09-2012 17:32

W oczekiwaniu na kolejne ważne wydarzenia

Po wielu atrakcjach jakimi usiany był koniec minionego tygodnia, rynkom należał się odpoczynek. Dzisiaj był on wyraźnie widoczny i bardzo dobrze wpisywał się w atmosferę oczekiwania na najważniejsze wydarzenia tego tygodnia, które uplasowane są dopiero w jego drugiej części. Handel był więc spokojny i jedynie w Warszawie byki z mieszanym skutkiem próbowały kontynuować wcześniejsze zwyżki.

d6vadzr
d6vadzr

Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne było względnie puste. Praktycznie jedyne istotne informacje dobiegały z Chin, gdzie część publikacji ujrzało światło dzienne jeszcze wczoraj, a kolejne dane poznaliśmy dzisiaj o wczesnym poranku. Generalnie publikowane informacje nie nastrajały optymistycznie, gdyż produkcja przemysłowa zwolniła do najniższego poziomu od ponad 3 lat, a dynamika zmian importu nieoczekiwanie spadła poniżej zera. W praktyce jedynym pozytywnym zaskoczeniem był wzrost sierpniowej sprzedaży detalicznej do 13,2% w relacji rocznej, co było wynikiem kosmetycznie lepszym niż miesiąc wcześniej. Tym niemniej sam rezultat i tak był słaby na tle wieloletniej średniej i wpisywał się w obraz spowalniającej gospodarki Państwa Środka, gdzie PKB w tym kwartale zapewne wzrośnie o mniej niż 7%. Niektórzy gorsze rynkowe nastroje próbowali obwiniać chińskim publikacjami, ale wcale tak nie było.

Sama atmosfera na parkietach akcyjnych do złych zresztą nie należała, gdyż w większości dało się zaobserwować niewielkie zmiany indeksów wokół piątkowych cen zamknięcia, które do niskich przecież nie należały. Z kolei słabe dane z Chin od dłuższego czasu są ignorowane na Zachodzie, gdyż powszechnie uważa się, że doprowadzą one do działań stymulacyjnych, których część już poznaliśmy. W minionym tygodniu ogłoszono bowiem projekty infrastrukturalne o wartości ok. 2% chińskiego PKB, co ma działać jako pakiet pomocowy dla gospodarki. Nie jest on tak duży jak w 2008 roku i niekoniecznie musi zakończyć się sukcesem, ale przynajmniej doprowadził do odbicia chińskich indeksów od kilkuletnich minimów. Ponadto część rynkowych plotek mówi o możliwości redukcji stopy rezerw obowiązkowych jeszcze w tym tygodniu, więc ciężko jest obwiniać Chiny za nieco gorszy dzień na parkietach.

GPW w tym środowisku radziła sobie całkiem nieźle i po neutralnym otwarciu widzieliśmy wyraźny ruch wzrostowy, który bardzo dobrze wpisywał się w kontynuację dobrych nastrojów z końca ubiegłego tygodnia. Sił na wiele jednak nie starczyło, a nikłe zmiany po naszej zachodniej stronie nie działały pomocnie, a wręcz nieco hamowały zapędy lokalnych byków, które widziane były jako wyjście przed szereg. Po udanej pierwszej godzinie obserwowaliśmy więc równanie do europejskiej średniej, co początkowo oznaczało zniżki, a później stabilizację. Owa stabilizacja przebiegała jednak na niewielkich plusach, co było wynikiem lepszym niż w Paryżu czy Frankfurcie. Ostatecznie dzień udało się zamknąć zwyżką indeksu krajowych blue chipów o 0,78%, co na poziomie indeksu szerokiego rynku – WIG – oznaczało drugie z kolei najwyższe zamknięcie od sierpnia minionego roku. Mimo braku kontynuacji początkowego optymizmu nie można więc narzekać na kondycję rynku, który z lekkim optymizmem oczekuje na decyzję niemieckiego Trybunału
Konstytucyjnego oraz amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Jeżeli obie te instytucje nie zaskoczą negatywnie, to byki mogą ponownie opanować parkiety w drugiej części tygodnia.

Imię i nazwisko autora: Łukasz Bugaj

d6vadzr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6vadzr