Trwa ładowanie...
d2lzlyz
euro
11-05-2011 11:11

W oczekiwaniu na raport BoE nt. inflacji

Brak ważniejszych publikacji makroekonomicznych w dniu wczorajszym sprzyjał odreagowaniu ostatnich spadków na rynkach akcji i surowców.

d2lzlyz
d2lzlyz

Brak ważniejszych publikacji makroekonomicznych w dniu wczorajszym sprzyjał odreagowaniu ostatnich spadków na rynkach akcji i surowców.

Na głównych parach walutowych rynek pozostawał w węższych zakresach wahań. Temat Grecji w dalszym ciągu pozostaje na tapecie, jednak jak na razie konkretów w sprawie pomocy dla tego kraju brakuje.

Opublikowane dziś w nocy dane z Chin na temat inflacji wskazują na to, iż Bank Chin będzie najprawdopodobniej dalej zacieśniał politykę monetarną. Inflacja CPI ukształtowała się w kwietniu na poziomie 5,3% w skali roku, co było odczytem powyżej oczekiwań rynkowych na poziomie 5,2%. Nieco niższy był odczyt inflacji PPI, która spadła w kwietniu do poziomu 6,8% w skali roku. Sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa były nieco niższe od oczekiwań.

Dzisiaj poznamy decyzje RPP w sprawie stóp procentowych. Najprawdopodobniej Rada nie zdecyduje się na zacieśnienie kosztu pieniądza w maju, jako że w kwietniowym komunikacie RPP poinformowała, że podwyższona wartość wskaźnika inflacji wynika głównie ze wzrostu cen surowców i ropy naftowej na rynkach światowych. Najistotniejszy będzie zatem wydźwięk komunikatu i oczekiwania na kolejne decyzje związane z polityką monetarną. Póki co, sentyment do złotego pozostaje dobry. Nieco lepsze nastroje na rynkach (surowce odrabiają straty, indeksy zwyżkują) oraz działania BGK na rynku powinny sprzyjać PLN.

d2lzlyz

Ważną publikacją w dniu dzisiejszym będzie kwartalny raport Banku Anglii nt. inflacji. W ciągu trzech ostatnich miesięcy napływały kiepskie dane z brytyjskiej gospodarki, co może się przyczynić do rewizji w dół prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego. Średnioterminowe projekcje dotyczące inflacji najprawdopodobniej ujawnią, że wskaźnik ten powróci do poziomu 2,0%. Inflacja cen konsumentów nieco wyhamowała, co powinno uspokoić nieco najbardziej jastrzębich członków MPC. Jeśli chodzi o politykę monetarną, to Bank Anglii ma jak na razie związane ręce i szanse na podwyżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku są marne. Oczekujemy, że raport może stać się symptomem do silniejszego ruchu na GBPUSD. Ponadto oczy inwestorów mogą być zwrócone w stronę danych o bilansie handlowym z USA i wystąpień członków Fed.

EURPLN

Notowania eurozłotego utrzymują się w kanale spadkowym, którego górne ograniczenie wyznacza istotny opór w rejonie 3,9165, pokrywający się obecnie ze 100-okresową średnia na wykresie dziennym. W oczekiwaniu na decyzje RPP, złoty pozostaje mocny. Dziś rano testowany był ponownie poziom 3,92, co otworzyło drogę do dalszych spadków w okolice 3,8975. Gdzie mamy wsparcie wynikające ze zniesienia 76,4% całości fali wzrostowej kształtującej się od początku stycznia tego roku.

EURUSD

Na wykresie eurodolara w dalszym ciągu nie widzimy większych zmian. Kurs wspina się mozolnie na coraz wyższe poziomy cenowe. Notowania utrzymują się poniżej najbliższego oporu na poziomie 1,4440, jednak dopiero przełamanie okolic 1,4515 byłoby czynnikiem sprzyjającym powrotowi EURUSD do trendu wzrostowego. Wsparcie w postaci ostatnich minimów lokalnych znajduje się w rejonie 1,4250-1,4270.

GBPUSD

GBPUSD wyhamował spadki. Na wykresie dziennym w okolicy wsparcia w postaci zniesienia 61,8% Fibo całości ostatniej fali wzrostowej ukształtowała się formacja młota, która może przynieść niewielkie odreagowanie. Z technicznego punktu widzenia, dopóki pozostajemy poniżej poziomu 1,6500 możliwy jest ponowny test okolic 1,6270. Kluczowy dla dalszego rozwoju sytuacji na parze GBPUSD powinien być dzisiejszy raport BoE dotyczący inflacji.

d2lzlyz

USDJPY

Poprawa nastroju na rynkach światowych sprzyja kontynuacji wzrostów na USDJPY. Para w dniu wczorajszym powróciła na chwilę powyżej poziomu 81 jenów za dolara. Obecnie na wykresie godzinowym widzimy coraz to wyższe dołki. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 80,40. Opór w postaci połowy zniesienia ostatniej fali spadkowej z poziomu 82,825 znajduje się na poziomie 81,18.

Autor: Anna Wrzesińska

d2lzlyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lzlyz