W oczekiwaniu na szczyt UE

W tym tygodniu rynki będą oczekiwały na dwudniowe spotkanie europejskich przywódców, które rozpocznie się w ten czwartek. Na szczycie będą poruszane kwestie dotyczące podjęcia konkretnych działań w kierunku unii fiskalnej i bankowej, a także kryzysu zadłużeniowego w strefie euro.

25.06.2012 | aktual.: 25.06.2012 12:06

Inwestorzy znów mogą się jednak rozczarować, co znacząco wpłynęłoby na pogorszenie nastrojów rynkowych. Do podtrzymania lepszego klimatu inwestycyjnego potrzebne są przełomowe decyzje, których jak na razie brakuje. Jedynym pozytywnym efektem piątkowego spotkanie przywódców Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii jest warty 130 mld euro pakiet nakierowany na pobudzenie wzrostu gospodarczego.

Uwaga inwestorów będzie koncentrowała się również wokół napływających danych z gospodarki amerykańskiej. Po kolejnej słabszej serii publikacji z zeszłego tygodnia inwestorzy będą śledzili z pewnością indeks nastrojów konsumentów Conference Board oraz wskaźniki aktywności w przemyśle w regionie Richmond i Chicago. Analitycy oczekują, że nastroje mogą ulec poprawie na skutek niższych cen paliw.

Na rynku walutowym dolar amerykański znów zyskuje na wartości. Eurodolar kontynuuje spadki po wyłamaniu się dołem z kanału wzrostowego. Nie bez znaczenia dla kursów będzie sytuacja na rynku długu. Inwestorzy przede wszystkim będą śledzili zachowanie się rentowności hiszpańskich i włoskich obligacji. Oczekuje się, że w dniu dzisiejszym Hiszpania wyśle do UE oficjalną prośbę o pomoc finansową. Złoty na początku poniedziałkowej sesji pozostaje stabilny w oczekiwaniu na impulsy z szerokiego rynku.

EURPLN
W ostatnim czasie eurozłoty pozostaje w zakresie wahań 4,23-4,30. Na początku tego tygodnia notowania pozostają bardzo stabilne w oczekiwaniu na nowe impulsy. Obserwowane w minionym tygodniu pogorszenia nastrojów na światowych rynkach akcji może sprawiać, że złoty będzie nieco słabszy. Już jutro poznamy dane z Polski na temat sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia.
EURUSD
Eurodolar kontynuuje spadki. Para po wyłamaniu się dołem z kanału wzrostowego otworzyła sobie drogę w rejon 1,2470, gdzie najbliższe wsparcie wyznacza 61,8% zniesienia Fibo całości czerwcowej fali wzrostowej. Dolne ograniczenie wspomnianego kanału stanowi obecnie silny opór w rejonie 1,2600. Dopiero zejście poniżej poziomu 1,2440 będzie impulsem do silniejszego umocnienia dolara względem euro.
GBPUSD
GBPUSD przełamał w końcu wsparcie w postaci linii trendu poprowadzonej po minimach lokalnych na wykresie dziennym. Obecnie spadki mogą być kontynuowane w okolice geometrycznego wsparcia na poziomie 1,5526 w postaci 50% zniesienia Fibo całości wzrostów z okolic czerwcowego minimum na poziomie 1,5267. Najbliższy opór stanowi rejon 1,5610.
USDJPY
USDJPY wszedł w zakres chmury ichimoku na wykresie dziennym. Para handlowana jest już powyżej poziomu 80 jenów za dolara, a techniczny obraz rynku sprzyja kontynuacji wzrostów do poziomu 80,92, gdzie najbliższy opór wyznacza połowa zniesienia całości fali spadkowej zapoczątkowanej w połowie marca. Przełamane górne ograniczenie kanału spadkowego wyznacza najbliższe wsparcie w rejonie 79,50.
Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)