Trwa ładowanie...
d4i8jq6
27-09-2011 11:15

W oczekiwaniu na zwrot wydarzeń

Atmosfera na światowych rynkach uległa wyraźnej poprawie. Zarówno europejskie i amerykańskie indeksy akcji zakończyły sesję na plusie. Nastroje poprawiły przede wszystkim zapowiedzi konkretnych działań na rzecz rozwiązania kryzysu zadłużeniowego w Europie.

d4i8jq6
d4i8jq6

Najwyższy czas, żeby uruchomić dostępne narzędzia i mechanizmy, zanim sytuacja wymknęłaby się spod kontroli. Zdaniem członka zarządu ECB Lorenzo Bini Smaghi wart 440 mld euro Europejski Fundusz Stabilności Finansowej mógłby stać się zabezpieczeniem pożyczek z ECB. Na rynku pojawiają się również spekulacje o zwiększeniu siły EFSF oraz że może dojść do umorzenia połowy długu Grecji oraz dokapitalizowania europejskich banków. Pojawiają się ponadto głosy o ewentualnym cięciu stóp procentowych nawet o 50pb. Na rynku walutowym zauważalny jest lepszy sentyment do waluty europejskiej. Globalna poprawa nastrojów, a także wypowiedź Nawotnego , że ECB rozważa możliwość ponownego skupu obligacji oraz uruchomienia programu 12 miesięcznych pożyczek wsparły euro.

Para EURUSD wybroniła poranne minimum i kontynuowała odreagowanie w strefę oporu 1,3350-1,3380. Eurodolar może mieć spore trudności z pokonaniem tej strefy i dopóty utrzymujemy się poniżej tej strefy, szanse na większe odreagowanie pozostają mizerne. Utrzymują się większa zmienności. Dzisiaj w centrum uwagi pozostaje głosowanie w greckim parlamencie nad zwiększeniem podatku od nieruchomości. Wynik glosowania będzie dobrą wskazówką co do możliwości rządu do przeforsowania ogłoszonych w ostatnim czasie programów oszczędnościowych. Najważniejszym punktem w kalendarzu makroekonomicznym będzie odczyt indeks u zaufania amerykańskich konsumentów.
EURPLN
Złoty pozostaje pod wpływem wydarzeń na rynkach światowych. Notowania euro złotego pozostają stabilne z lekką tendencja do umocnienia złotego. Wyraźna poprawa nastrojów powinna sprzyjać utrzymaniu się EURPLN poniżej istotnego oporu w rejonie 4,4350, tuż poniżej którego zbiega się ze soba 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym ze zniesienie 61,8% Fibo całości największej wrześniowej fali spadkowej. Silnym wsparciem pozostaje rejon 4,3500 i tam w przypadku utrzymania się lepszych nastrojów możliwy jest spadek notowań w te okolice. Dzisiaj rząd będzie pracował nad projektem przyszłorocznego budżetu.

EURUSD
Początek tego tygodnia rozpoczął się nieco lepiej dla eurodolara, który w dniu wczorajszym odreagował nieco ostatnie spadki. Kurs nie poradził sobie jednak z silna strefą wsparcia w rejonie 1,3350-1,3380. Dopóki pozostajemy poniżej tych poziomów, możliwy jest powrót do spadków. Kluczowy kwestią jeśli chodzi o większe odreagowanie będzie ewentualne przełamanie oporu na poziomie 1,3584 wynikającego ze zniesienia 38,2% Fibo całości spadków z okolic 1,3940.
GBPUSD
Wybicie górą z formacji insi de bar przyczyniło się do odreagowania na GBPUSD w rejon 1,5600, który wyznacza istotny geometryczny opór wynikający ze zrównanie się ze sobą w stosunku 1:1 obecnego ruchu korekcyjnego z maksymalna korektą w fali spadkowej z poziomu 1,6616. To może jak na razie ograniczać dalsze wzrosty, jednakże nowe pozytywne informacje napływające z Grecji mogą podtrzymać wzrosty na GBPUSD. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 1,5520. Wyjście powyżej poziomu 1,56 powinno zaowocować wzrostem w rejon 1,5720.
AUDUSD
Na parze AUDUSD jest szansa na ukształtowanie się lokalnego dołka. Pomimo silnej zniżki na rynku surowców oraz umocnienia dolara w ostatnim czasie kurs zdołał wybronic istotne wsparcie na poziomie 0,9565 wynikające z połowy zniesienia fali wzrostowej kształtującej się od połowy maja 2010r. Wyjście powyżej poziomu 1,00 otworzy drogę w rejon 1,02.
Anna Wrzesińska
idmtrader.pl

d4i8jq6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i8jq6