W perspektywie kolejnych 2‑3 kw. stopy proc. NBP stabilne - PBP (opinia)
03.11. Warszawa (PAP) - Jeżeli miałoby dojść do ruchu stóp proc. NBP, to będzie to ruch raczej w dół. Na razie jednak, przynajmniej w perspektywie kolejnych 2-3 kwartałów, stopy...
03.11.2011 | aktual.: 03.11.2011 13:38
03.11. Warszawa (PAP) - Jeżeli miałoby dojść do ruchu stóp proc. NBP, to będzie to ruch raczej w dół. Na razie jednak, przynajmniej w perspektywie kolejnych 2-3 kwartałów, stopy proc. NBP powinny pozostać stabilne - oceniają ekonomiści z Polskiego Banku Przedsiębiorczości.
"Inflacja spadła we wrześniu do 3,9 proc., z 4,3 proc. w sierpniu. Ale Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje dość jastrzębie nastawienie, co wynika zapewne z dążenia do wsparcia złotego. Na rynku pojawiło się kilka komentarzy członków RPP, wskazujących, że rada nie wyklucza nawet... podwyżek stóp procentowych. (...) Z ostatniego opisu posiedzenia Rady wynika, że część jej członków rzeczywiście widzi większe prawdopodobieństwo podwyżek niż obniżek kosztów kredytu" - napisano w miesięcznym przeglądzie ekonomicznym Polskiego Banku Przedsiębiorczości.
"Jak interpretować takie komunikaty w sytuacji, kiedy strefa euro - główny partner handlowy Polski - wkracza w recesję i oczekuje cięcia stóp procentowych, a prognozy wzrostu PKB dla Polski są systematycznie rewidowane w dół? Groźby podwyżek stóp w takich okolicznościach brzmią mało wiarygodnie. Naszym zdaniem na 99 proc. do nich nie dojdzie w przeciągu najbliższego roku. Jeżeli miałoby jednak dojść do jakiegoś ruchu, to raczej w dół. My jednak na razie nie oczekujemy ruchów stóp referencyjnych NBP, przynajmniej w perspektywie kolejnych 2-3 kwartałów" - dodano.
W opinii ekonomistów z PBP wiele w tej kwestii będzie zależało od koniunktury gospodarczej, a ryzyka są po stronie głębszego osłabienia wzrostu.
"Nie wykluczone jednak, że członkowie Rady chcą po prostu wesprzeć interwencje walutowe NBP zmierzające do umocnienia złotego. Na rozmowy o cięciu stóp przyjdzie czas za kilka miesięcy, a na razie - mogli stwierdzić członkowie RPP - zagrożeniem dla inflacji pozostaje słaby złoty i należy uczynić wszystko, aby zatrzymać tempo dalszej deprecjacji polskiej waluty" - napisano w raporcie.(PAP)
jba/ asa/