W piątek rząd przyjmie Wieloletni Plan Finansów?

W piątek rząd przyjmie Wieloletni Plan Finansów?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

26.07.2010 11:27, aktual.: 26.07.2010 12:17

26.07. Warszawa (PAP) - Najprawdopodobniej w piątek 30 lipca rząd na specjalnie zwołanym w tej sprawie posiedzeniu przyjmie "Wieloletni Plan Finansowy Państwa" sporządzany na...

Najprawdopodobniej w piątek 30 lipca rząd na specjalnie zwołanym w tej sprawie posiedzeniu przyjmie "Wieloletni Plan Finansowy Państwa" sporządzany na cztery lata budżetowe i zawierający m.in. kwoty deficytów budżetowych, potrzeb pożyczkowych, kierunki polityki fiskalnej, podstawowe wskaźniki makroekonomiczne - poinformowało PAP źródło rządowe.

"Najprawdopodobniej w piątek rząd na specjalnie zwołanym posiedzeniu zajmie się "Wieloletnim Planem Finansowym. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych plan musi być przyjęty przez Radę Ministrów do końca lipca" - powiedziało PAP źródło rządowe pragnące zachować anonimowość.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych "Wieloletni Plan Finansowy Państwa" to plan dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów budżetu sporządzany na cztery lata budżetowe.

Plan w podziale na poszczególne lata budżetowe, określa: podstawowe wielkości makroekonomiczne, kierunki polityki fiskalnej, prognozy dochodów oraz wydatków budżetu, kwoty deficytu i potrzeb pożyczkowych budżetu oraz źródła ich sfinansowania, prognozy dochodów i wydatków budżetu środków europejskich, wynik budżetu środków europejskich, skonsolidowaną prognozę bilansu sektora finansów publicznych, kwotę państwowego długu publicznego.

Plan jest także podstawą przygotowywania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy.

W projekcie ustawy budżetowej na dany rok, przedstawianym przez rząd Sejmowi, poziom deficytu nie może być większy niż poziom deficytu ustalony na ten rok budżetowy w "Wieloletnim Planie Finansowym".

Plan jest aktualizowany przez rząd, corocznie, w terminie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej, i uwzględnia prognozę na kolejne trzy lata. (PAP)

bg/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansebudżetdług
Komentarze (0)