Trwa ładowanie...
d2k01p3

W PKN Orlen bakterie neutralizują związki odorowe z kanalizacji

PKN Orlen testuje w zakładzie produkcyjnym w Płocku (Mazowieckie) innowacyjną technologię oczyszczania powietrza z powstających w kanalizacji lotnych związków organicznych, wykorzystując w tym procesie wyselekcjonowane bakterie biodegradujące związki odorowe.

Share
d2k01p3

Według płockiego koncernu, "zastosowana metoda, której efektywność oczyszczania powietrza może osiągać nawet 99 proc., pozwala na całkowity rozkład zanieczyszczeń na dwutlenek węgla i wodę".

"Jeśli technologia spełni oczekiwania w zakresie redukcji związków złowonnych, koncern planuje przeprowadzenie działań inwestycyjnych polegających na całkowitej hermetyzacji systemu kanalizacyjnego i budowie reaktora neutralizującego wszystkie gazy przez niego wytwarzane" - zapowiedziała spółka.

Zakład główny PKN Orlen w Płocku jest największym w Polsce kompleksem rafineryjno-petrochemicznym. W środę odbyła się tam specjalna wizyta studyjna przedstawicieli podmiotów sektora chemicznego, podczas której zapoznali się oni ze szczegółami innowacyjnego projektu, dotyczącego biodegradacji związków odorowych.

d2k01p3

"Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że żaden zakład przemysłowy nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Wiemy również jak trudnym zagadnieniem jest neutralizacja odorów, które mogą być powodowane przez ponad tysiąc substancji. Dlatego wciąż poszukujemy najbardziej efektywnych i innowacyjnych metod redukujących nasze oddziaływanie w tym zakresie. Mamy nadzieję, że technologia wykorzystująca mikroorganizmy okaże się skuteczna i odpowiadająca uwarunkowaniom naszego zakładu" - powiedział cytowany w komunikacie płockiego koncernu dyrektor biura ochrony środowiska w tej spółce Arkadiusz Kamiński.

Jak poinformował PKN Orlen, innowacyjna technologia, w której powstające w systemie kanalizacyjnym gazy poddawane są neutralizacji dokonywanej przez wyselekcjonowane, występujące w przyrodzie bakterie biodegradujące związki odorowe, testowana jest tam od kilku tygodni.

"Proces, którego celem jest maksymalna redukcja oddziaływania substancji złowonnych powstających podczas pracy zakładu, odbywa się w specjalnie zaprojektowanym bioreaktorze, stwarzającym optymalne warunki do rozwoju i działania drobnoustrojów. Dzięki temu mikroorganizmy mogą pracować szybciej, z wyższą wydajnością i w znacząco bardziej zmiennych warunkach niż ma to miejsce podczas procesów zachodzących w naturze" - wyjaśnił płocki koncern.

PKN Orlen przyznał, że po zakończeniu testu jego wyniki zostaną przeanalizowane przez specjalistów spółki. Od końcowych wniosków zależeć będzie wykorzystanie innowacyjnej technologii do pełnej hermetyzacji systemu kanalizacyjnego i jednocześnie neutralizacji powstających tam gazów.

d2k01p3

"W przypadku realizacji projektu jego kluczowymi zaletami będą całkowita neutralność dla środowiska - technologia nie produkuje produktów ubocznych - bezpieczeństwo bioprocesów zachodzących w temperaturze 25-30 st. C i w normalnym ciśnieniu atmosferycznym, a także niska energochłonność" - podkreślił płocki koncern.

Jak zaznaczył PKN Orlen, technologia neutralizacji odorów testowana w zakładzie produkcyjnym tej spółki w Płocku "budzi duże zainteresowanie gremiów eksperckich" i została nagrodzona kilkoma wyróżnieniami dla projektów innowacyjnych.

d2k01p3

Podziel się opinią

Share
d2k01p3
d2k01p3